Kelt

Co by se muselo lidem vzít, aby neprožívali žádné emoce?

Emoce prožíváme, je to na nás vidět. Mistr světa vypadá jinak než poražený, zdrcený člověk v depresi vypadá taky na pohled jinak než vítěz v soutěži. Je to poznat na výrazu obličeje, pohybu těla apod. Medvěd nemá mimické svaly, ale nějak reaguje. Vyoperovat část mozku? Jakou? Nebo je to srdce, oči? Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Naše myšlenky na něco kladného či záporného vyvolávají pozitivní či emotivní emoce – radost, ale i bolest.

Ale záporné emoce často zvyšují krevní tlak, bušení srdce atd.

Vložila jsem jeden citát možná od S. Freuda, u své otázky – tak nějak … drobné problémy řešíme rozumem, ty velké srdcem.

Stejně Exupéry říká, že „vidíme srdcem“. To dobré nás pohladí na „duši“, tedy potěší i srdce.

Rozhodování je kombinace rozumu a srdce. Ale vše vzniká v hlavě.

Tedy odstranit z hlavy část mozku tzv.

„Limbický systém je podkladem pudů – primitivních vzorců chování a motivací, jež máme v sobě zakořeněné. Pro zjednodušení můžeme říci, že o jednání člověka rozhodují v zásadě dvě protikladné síly: limbický systém a jeho emoční reakce a naproti tomu prefrontální kůra – centrum „rozumného“, racionálního rozhodování.“

http://www.cnson­line.cz/?p=330

Z toho plyne, že jsme dokonalí tvorové, že potřebujeme rozum i emoce.
Teorie je jedná věc, praxe pak jiná.,

Další odpovědi
ivzez

Mozek nebo jeho část.
Jakou část?
Přece tu, která prožívání emocí umožňuje.

Ametyst

Stačilo by nadrogovat nás. V tom je výzkum už hodně daleko.

Kepler

Možnosti jsou dvě:

  1. „Vyplachování“ mozku, tedy jakýsi psychický dril. Nevěřím ale, že to má trvalé účinky.
  2. Za lidské pocity a emoce zodpovídá tzv. insula, situovaná v šedé kůře mozkové. Nějaký chirurgický zásah by ale jistě nebyl bez rizika.

anonym

Já myslím že stačí dotyčného zbavit iluzi nějakým traumatickým zážitkem po kterém ztratí víru v jakousi přirozenou dobrotivost lidí :) to by nemělo být až tak těžké.

Rokio

Ametyst: Nadrogování nestačí. Já užívám silná antipsychotika a stejně jsem občas agresivní, bývám poměrně často neklidný, mívám stav velkého veselí a někdy jsem v depresi. Agresivní jsem, pokud mě někdo velmi naštve, nebo při ochraně rodiny (někdy nepřiměřeně). Do neklidného stavu se dostanu, pokud na mě někdo řve.

ivzez

Rokio,
užívání byť silných léků naordinovaných lékařem
nelze srovnávat s nadrogováním.

Kepler

marci: to je z tvé hlavy? Ne, že bych tě podceňoval, dokonce je to pravděpodobné. To je GENIÁLNÍ! To by se mělo tesat!

marci1

Moje smazaná odpověď: „Hlavu a rozum. Emoce se týká hlavy a rozumu. Emoce je v podstatě alergická reakce těla na rozum.“ 🙂 Kdysi jsem to někde četla.
Mazal hledal.:-))

ivzez

Co bylo geniální?
(Zdá se, že někdo odpověď marci nahlásil-)

Kepler

Mně se zdála geniální definice od marci, že „emoce jsou alergickými reakcemi těla proti rozumu“ nebo tak nějak v tom smyslu. Proč to někdo skryl, je nad mé chápání.

annas

To jsou zajímavé poznatky člověka,. který byl v Indii.

https://www.co­achme.cz/prace-s-pocity-co-prijmes-to-zmizi/

ivzez

Nad mé taky.

Ta definice je dobrá!