Gestas

Co by říkal Bohumír Šmeral na dnešní KSČM?

Která úplně rezignovala na jakékoli revolucionářství a třídní boj.

Odpovědi
Lamalam

Bylo by mu to asi jedno. Soudruh Bohumír Šmeral nebyl až tak velký revolucionář (on dokonce neschvaloval ani vznik samostatného Československa). Byl spíš umírněnější a s diktaturou proletariátu to nemyslel moc vážně. Soudruh Klement Gottwald ho později odhalil a škodlivý šmeralismus po zásluze odsoudil.

Kelt

To jsou všechno pouze dohady současných čtenářů. Bohumír Šmeral byl zakládající člen strany, znal Lenina. Každá strana má nějaký cíl, program. Pokud se strana dopustila nějakých chyb, je třeba se z těchto chyb poučit a upravit podle toho strategii. Každá strana chce vládnout a podle toho volí program , aby získala voliče. Možná je to strategie strany pro určitou dobu, že se vzdala třídního boje. Pokud někoho zbiješ a chce se ti pomstít, tak nemůžeš vědět, co mu vrtá hlavou. A stejně tak nemůžeš vědět, jaké mají komunisté plány. Málokdo ví, jak bude následovat šachová partie po 15 tazích, a politika je to samé. Takže BŠ by možná souhlasil a možná ne. Každopádně bych si nevsadil na žádnou možnost.

Kepler

Asi by řekl něco jako: „No, vy jste to teda dopizdili!“ Ale nemyslím, že by KSČM na něco rezignovala, jen je držená na uzdě.

autacek

Ten by možná koukal, jak nalevo to vede celá Evropa.