Avatar uživatele
Registrovaný

Čím je možné vyléčit vitiligo?

= nepravidelné rozložení pigmentu a jeho ztráta

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Léčba vitiliga je dones problémem, neboť neexistuje 100% účinná metoda. Vzhledem k tomu, že vitiligo je častým onemocněním a může vést k psychickým poruchám, poruchám sebevědomí, je třeba vysvětlit nemocnému podstatu choroby, celkově jej sledovat a doporučit léčbu podle rozsahu vitiliga. Léčba zahrnuje 1) kosmetickou kamufláž, 2) repigmentaci, 3) depigmentaci.

1. Kosmetická kamufláž je vhodná u všech nemocných, pokud chtějí krátkodobě skrýt bílé skvrny. Provádí se dnes buď samoopalovacími krémy nebo klinickým make-upem.

2. Repigmentace (obnovení pigmentace) se provádí pomocí fototerapie (světloléčby) ultrafialovým světlem. Světloléčba využívá buď širokého nebo úzkého spektra záření, lze ji kombinovat s dalšími metodami (aplikací látek zcitlivujících kůži k záření, s kortikosteroidy, apod.). Za nejúčinnější se považuje léčba úzkým spektrem záření (308-311 nm) a přednost se dnes dává tzv. mikrofototerapii, tj. ozařování pouze nemocných, bílých skvrn (přístroj EXCILITE). Tato metoda mikrofototerapie je vhodná u pacientů, jejichž rozsah vitiliga není větší než 20 % povrchu těla. Výhodou této léčebné metody je skutečnost, že nedochází ke zvýšení kontrastu mezi normálně zbarvenou a bílou kůží, celková dávka záření je nízká díky selektivnímu ozařování nemocných ploch, umožňuje ozařovat rozdílnou dávkou záření různá místa na těle a zejména, zdravá kůže není zbytečně vystavena působení ultrafialového záření, tím se snižuje riziko vzniku kožních nádorů. Ozařování se provádí jednou týdně.

3. Depigmentace (odbarvení kůže) se doporučuje tehdy, pokud vitiligo zaujímá více než 80 % povrchu těla. Problémem je trvalá citlivost ke slunečnímu záření po provedení této léčebné metody, proto se obvykle volí tehdy, kdy předchozí pokusy o obnovení pigmentace selhaly. Depigmentace se provádí pomocí vysoké koncentrace hydrochinonu, experimentálně pomocí laserů.

Mezi alternativní metody léčby vitiliga patří některé léky (L-fenylalanin, Helin, melagenina, pseudokataláza), dále permanentní make-up a chirurgické metody.

Tedy i vitiligo je možné léčit a vyléčit nebo alespoň zmírnit projevy této kosmeticky mnohdy těžko přijatelné choroby.

+ ještě mrkni na tento odkaz, ale i to nebude levné :-(

http://www.dermatology.cz/…

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1158
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 634
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.