Kazatel

Chtěli tak moc v osudný den v Berlíně „Zápaďáci“ na „Východ“ a mohl pan fotograf Šibík v 25 letech tzv. „ven“?

Řada fotek z doby pádu zdi je focena ze západoberlínské strany a jsou na nich zachyceni západoberlíňané deroucí se na východ, tak jako by sledovali vysílání vychodoněmecké televize a i přes riziko všeobecně známé riziko ztráty života se derou ven. A co náhoda nechtěla, ČSSR má v osudný den na západoberlínské straně svého fotografa.

https://cdn.xsd­.cz/resize/f4a­a5da164be3504a­e228504c17d5a79_re­size=1960,1306­_.jpg?hash=6a­ce088545981ea84f5a392e13­88f73a

https://magazin­.aktualne.cz/fo­to/jan-sibik-1989/r~ffd5b1­22ce3d11e9ac60ac1f6b220e­e8/

Nejlepší odpověď
Pepa25

„Devátého listopadu jsem poslouchal Rádio Svobodná Evropa, kde právě hlásili, že občané východního Berlína mohou na základě víza, které jim bude uděleno na počkání, do západního Berlína. Sedl jsem na vlak a vyrazil. Do východního Berlína jsem dorazil 10. listopadu ráno. Svůj výjezd jsem se svojí tehdejší šéfovou, šéfredaktorkou týdeníku Vlasta, nekonzultoval, prostě, pln euforie, jsem vyrazil, neboť jsem si říkal, že u toho nemohu chybět. Vízum bylo jen pro občany NDR. Přijel jsem k Braniborské bráně, viděl jsem, jak lidé začali bourat zeď, ale byl jsem strašně daleko, to se fotit nedalo. Snažil jsem se dostat na druhou stranu, ale podařilo se mi to až na třetím přechodu, kde jsem se ilegálně propracoval s tou masou lidí do západního Berlína ke zdi, a mohl jsem začít fotografovat,“ přiblížil své tehdejší zážitky Jan Šibík v rozhovoru pro ČT24.

Zdroj: https://ct24.ces­katelevize.cz/kul­tura/1374396-fotograf-jan-sibik-byl-u-bourani-berlinske-zdi

Další odpovědi
Klaproth

Ano, zápaďáci urputně chtěli z kapitalistického pekla na východ. Pamatuješ ty kolony odstavených trabantů v Praze? Ty tam nechali západní Němci.