hapiky

Chtěli byste mít dnešní platy a žít v socialismu?

???

Nejlepší odpověď
zjentek

Kdyby byla ta možnost, raději bych volil svobodu slova, jako za socialismu. Také by mě nikdo netečkoval nebezpečnou vakcínou a místo nebezpečného nucení do války bych si odkroutil jen bezpečnou vojenskou službu.

BTW by bylo mnohem snazší kdyby ty dnešní platy současně odváděli evropským energetickým oligarchům rovnou zaměstnavatelé.

Další odpovědi
Sameotazky

Jak je to myšleno? Za toho socialismu, který byl u nás, s tehdejší hodnotou peněz?
Nebo tehdejší forma socialismu přenesena do dnešního prostředí? 🤔 Tak jako tak ne.

Dvorní šašek

Žít v systému, ve kterém máš peníze, ale i tak dřeš bídu s nouzí bez nějaké možnosti se posouvat? Ne. Za mě kapitalismus je lepší, byť ani ten není dokonalý.

Kazatel

„Dnešní platy, socialistické ceny.“

Však to tu již máme, jen ty ceny jsou na rozdíl od korunových platů v západních markách.

VaclavZeman

Rozhodne ne, dnes mame svobodu slova a demokracii. Ale musim rict, ze muj plat je, alespon podle clanku idnes.cz, medianem platu. Takze jsem spokojen.

cappuccino

Lidi, co meli za socialismu penize, si za ne stejne nemeli co koupit! Nove auto, chatu, obcas dovolena v Chorvatsku atd. ale nemohli nikam litat na dovolenou, nemohli posilat deti studovat do zahranici, nemohli svobodne podnikat a kupovat si treba kvalitni naradi do svych dilen (truhlar, automechanik atd.)
Naopak, v dnesni dobe, kdyz mas penize, se muzes podivat po celem svete anebo je vhodne investovat, mas moznost si koupit kvalitni zbozi atd.

da ny

To zrovna ne. Ale během života v socialismu by dnešní příjem byl v té době na pohádkový život. Ve vlastním domě. Bez problémů pořídit a uživit auto, pro každou rodinu.
A protože já, ani rodiče jsme nebyli soudruzi, létalo by se, každý rok asi jen na Ukrajinu, do Ruska, na Kubu a do Číny a Vietnamu.;) Nebo do jiných, tehdy momentálně „spřátelených zemí“.
Každá doba i režim má/měl svá pro a proti. Nyní mám svůj mrzký peníz těžce odpracovaný a v důchodu musím pracovat. Abych nebyla na obtíž dětem a nezneužívala podporu od státu. Starobní bych si užívala od 55 let. Život v klidu, dostatku, jistotách, bez spěchu a stresu byl docela fajn.

da ny

cappuccino
Podmínkou všeho, co zmiňujete, je mít dostatek peněz. Není pro všechny samozřejmostí poslat studovat dítě do ciziny. Samozřejmostí není létat na dovolenou/cestování (každý rok).
Kvalitní zboží i nářadí bylo i k mání, ale málokdo na něj měl. Byly kvalitní potraviny a strava.
Dnes jsou propastné rozdíly. Na dovolené se lidé zadlužují. VŠ studium v ČR finančně vyčerpá mnohé rodiny a ze stejného důvodu je mnohým domácí VŠ nedostupná.
Na letní tábor pro děti a tuzemskou dovolenou mnoho lidí nemá, ale mají svobodu slova, to ano. Kvalitní obuv pro děti, sportovní mají jen některé děti
A některé děti NEMOHOU chodit ani na školní obědy do jídelny. Nikdo lidi nenutí pracovat, žijí ze sociálních dávek. Za nízké mzdy dělají zaměstnavateli „otroky“

cappuccino

da ny: Ano, vzdyt to pisi: kdyz mas penize.....to neznamena, ze je ma kazdy.
Ale tech moznosti maji dnesni lide vic, nez za minuleho rezimu.

hapiky

Dnešní platy, socialistické ceny.