Andariel

Chemie – roztok

Neví někdo přibližný postup řešení?

Kolik litrů H2O musíme přidat k 5ti litrům H2SO4 o koncentraci 65,2% a hustotě 1,56g/ml aby vznikl roztok o koncentraci 17% a hustotě 1,12g/ml

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Vyhledej si tzv. křížové pravidlo výpočtu koncentrací roztoků a směsí.

Další odpovědi
mosoj

Již to tu bylo mnohokrát.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/roztok-kyseliny

Podle křížového pravidla viz. odkazy ti vyjde poměr ředění kyselina:voda 17:48,2 což je po vykrácení 1 : 2,83
Považuj 5 litrů kyseliny za jeden díl pak vody musíš přidat 2,83 x víc = 2,83 × 5 = 14,15 l.

Takže k 5 litrům 62,5% kyseliny musíš přidat
14,15 l vody aby jsi dostal kyselinu o koncentraci 17 %