Andariel

Roztok kyseliny

Měl jsem zadáno vypočítat kolik připravim litrů kyseliny o koncentraci 16,5% a hustotě 1,137g/ml z 15 litrů koncentrované H2SO4 o koncentraci 90% a hustotě 1,84g/ml. To mi vyšlo správně 38,69 litrů. Dalším bodem bylo zjistit kolik musíme přidat H2O. Nevěděl by někdo jakým způsoběm toto řešit? Děkuji předem

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak já bych to řešil pomocí křížového pravidla.

Viz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-krizove-pravidlo

Vyjde ti že musíš vzít 16,5 dílů konc. kyseliny a 73.5 dílů vody aby jsi dostal koncentraci 16,5 %.
Po vykrácení poměrů 16,5:73,5 ti vyjde
1:4,454. Musíš tedy vzít 4,454 dílů vody na jeden díl konc. kyseliny.

Máš 15 litrů kyseliny ( považuj to za jeden díl) pak 15× 4,454= 66,81 l vody.

Musíš tedy přidat 66,81 l vody k 15 litrům
kyseliny aby jsi dostal kyselinu silnou 16,5 %.
Konečný objem kyseliny o koncentraci 16,5 % tedy bude 66,81+15 = 81,81 l.

Hlavně nezapoměň pokud by jsi to někdy dělal, vždy lít kyselinu do vody. Nikdy opačně !!!

Další odpovědi
lexx

No počkej, a tu koncentrovanou 90% jsi ředil čím ? vodou ? v tom případě musíš předem znát množství vody abys docílil žádané 16.5%
a voda je potom 38.69 litrů – 15 litrů, ne ?