Pavel1212

Chemie – detergenty

Prosím, kdo rozumí chemii, pomožte mi s POSLEDNÍM úkolem… 🙂

Ponořili jsme ruce do vody. Po chvíli jsme je vyndali a pozorujeme, jak se voda chová na pokožce. Poté ruce namydlíme, opláchneme a opět pozorujeme vrstvičku vody na pokožce.
VE KTERÉM PŘÍPADĚ JE POKOŽKA ROVNOMĚRNĚ SPOČENA VODOU?
KDY VODA NA POŽCE VYTVÁŘÍ KAPIČKY?

Děkuji za vaši pomoc a za odpovědi. To byla poslední otázka. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Naplníme umyvadlo vodou, ponoříme do ní ruce, vytáhneme je a pozorujeme (1)
Namydlíme si ruce, opláchneme si je a opět pozorujeme (2).

Výsledek:

  1. voda se perlí na kůži, ruce jsou mokré jen trochu.
  2. mýdlový roztok je na kůži stejnoměrně rozložen; říkáme, že smáčí kůži.

Vysvětlení:
Smáčení znamená, že roztok je rovnoměrně rozložen na nějakém předmětu, např. na nádobí, na kůži, atd… . To znamená, že mycí účinek mýdla (nebo jiného mycího prostředku) musí mít něco do činění právě se smáčením.

Mýdlo snižuje povrchové napětí vody.

Zdroj: http://pdf.uh­k.cz/kch/diplom­ka/Myti.htm

Další odpovědi
vagra

Chemii nerozumím ,přesto se ti odvážím poradit.Protože otázka je položena jasně a nevyplývá z ní,že potřebuješ vysvětlit proč se tak voda chová,udělej pokus.
Zajdi do koupelny,ponoř ruce do vody,po chvíli je vytáhni a pozoruj,jak se voda na pokožce chová.Pak si ruce namydli,opláchni a opět pozoruj vrstvičku vody na pokožce.Změny zaznamenej.
Tak zjistíš,ve kterém případě je pokožka rovnoměrně smočena vodou a kdy voda vytváří na pokožce kapičky.A nemusíš mít obavy,že ti někdo špatně poradí.
Hodně úspěchů při dalších,jistě zajímavých pokusech.
Než se mi podařila srozumitelná formulace odpovědi a následný pokus v koupelně,annas mě ve vysvětlení předběhla a jako bonus přidala,proč tomu tak je.