Pavel1212

Chemie – detergenty

Prosím, kdo rozumí chemii, pomožte mi s úkolem… 🙂

Do 2 zkumavek jsme nalili vodu a rostlinný olej obravený mletou červenou paprikou. Pouze poté do 1 zkumavky jsme přidali trochu roztoku MÝDLA.
JAK SE LIŠÍ SMĚSI V OBOU ZKUMAVKÁCH? (olej by měl myslí že zůstat nahoře zkumavek)
CO ZPŮSOBIL ROZTOK MÝDLA?
JAK SE NAZÝVÁ VZNIKLÝ TYP SMĚSI? (je to emulze?)

Děkuji 🙂

Nejlepší odpověď
kropitko

Ano je to emulze…annas odpověděla správně. Quentos se skutečně zmílil,stejně,tak jako hambac
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­mulze
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sus­penze_%28chemi­e%29

Další odpovědi
annas

Postup:

  1. červenou paprikou obarvíme olej
  2. obě zkumavky naplníme do poloviny vodou
  3. do jedné zkumavky (č.1) přidáme pár kapek jaru nebo mýdlového roztoku
  4. do obou zkumavek nalijeme asi 1 cm vysoký sloupec oleje
  5. zkumavky uzavřeme a řádně protřepeme
  6. pozorujeme

Výsledek:

zkumavka č.1: olej se ve formě velmi malých kapek promíchal s vodou;,

zkumavka č.2: po skončení protřepávání se olej opět oddělil od vody a plave na hladině.

Vysvětlení: Olej je hydrofobní kapalina. JAR obsahuje, podobně jako mýdlo, částice – molekuly, které mají hydrofilní a hydrofobní konec. Podle principu stejný se rozpouští ve stejném pronikají hydrofobní konce molekul jaru do oleje, kdežto hydrofilní konce vyčnívají z povrchu každé olejové kapky. Tyto hydrofilní konce jsou stejně, záporně, nabity a navzájem se odpuzují. Nemohou se tedy opět shlukovat a vznáší se, jelikož jsou velmi lehké, ve vodě.

Taková směs kapalin se nazývá emulze.

Poznámka:
hydrofilní – tzn. „vodě přátelský“;
hydrofobní – tzn. "vodě nepřátelský

http://pdf.uh­k.cz/kch/diplom­ka/Myti.htm#o­lej
Doplňuji:
Domnívám se, že v obou zdrojích, které jsem uvedla, je správná informace – tedy emulze.
Ale ještě uvádím definicí pojmů:
Emulze je různorodá směs, která vznikne rozptýlením nerozpustné kapaliny v jiné kapalině. V textu roztok mýdla (jaru), oleje a vody.
Suspenze je směs jemně rozptýlených (a nerozpouštějících se) pevných látek v kapalině.

To, že se Quentos v odpovědi zmýlil, beru. Občas se může stát.

Ale jeho příznivec Hambac by měl hodnotit objektivně, nikoliv subjektivně a nepřidělit bod za chybnou odpověď, jak se už bohužel několikrát stalo.

Zdroj: http://sszdra-karvina.cz/bun­ka/che/met/mlplip­.pdf

quentos

směs se nazývá SUSPENZE (emulze by byla směs kapalných látek, mýdlo a pepř jsou ale látky pevné). Zbytek je bohužel pro mě španělská vesnice ;{(

annas

Ještě jsem zapomněla dodat, že v úkolu nebyl pepř, ale paprika.