Angie99

Chemická reakce octu a prášku na pečení

Jak bude probíhat reakce octu s práškem na pečení? Bude se projevovat zvukem, zápachem, bude mít výbuch hodně velkou sílu, bude reakce probíhat za velkého uvolnění světla a tepla,…?

Nejlepší odpověď
tom004

Naprosto dokonale to funguje jako čistič odpadů.Např.,v kuchy­ni stačí do odpadu nasypat půl půl sáčku,zalít octem,chvíli počkat,potom propláchnout vlažnou vodou.Jinak je reakce,syčení,bu­blání,nadělá dost pěny.Ale,ještě nikdy se nestalo,že by hrozil „výbuch“. :))

Další odpovědi
Babe

můžeš to zkusit :)

mosoj

Reakce kyseliny octové a prášku na pečení ( převážně hydrouhličitan sodný) je vlastně neutralizace, při které vznikne octan sodný, oxid uhličitý a voda .
Reakce není silně exotermní ani endotermní takže se to nijak výrazně nezahřeje ani neochladí.
Vzniklý oxid uhličitý bude šumět a vytvářet pěnu.

hanulka11

no je to dost silná reakce …vyčistí to pěkně odpad …spíš zvukem se to projeví…

Sůwa

Protože hlavní složkou prášku do pečiva je jedlá soda, dojde k neutralizaci při které vznikne oxid uhličitý. Už jako děti jsme si dělali sodovku tak, že do sklenice vody jsme nasypali stejné množství (rovnou lžičku) kysliny citronové a jedlé sody. Voda zašumí a je plná bublinek. Na stejném principu jsou i šuměnky, nebo šumivé léky. Podobná bude i reakce s octem a pr. do peč.