Babedee

Oxid uhličitý

Proč se oxid uhličitý v uzavřených prostorách hromadí na dně, avšak v atmosféře je volně rozptýlen a nevytváří samostatnou vrstvu?

Odpovědi
cochee

protože v uzavřeném prostoru je obvykle plyn nehybný a po čase se uplatní odlišná měrná hmotnost. Ve volné atmosféře se „pořád něco děje“ ve smyslu pohybu, takže oxid uhličitý nemá šanci „si sednout.“

RedBox

Protože lehčí plyny produkované u povrchu země stoupají vzhůru, čímž ,,promíchávají" atmosféru. Navíc rostliny přijímají spousty CO2 pro výrobu energie – fotosyntézu.