Speed77

Četli jste Platónovu Ústavu nebo Zákony?

Opus magnum, nejen autorovo, ale snad celé politologie.

Nebojte, nechci se na nic ptát, na žádné nesrovnalosti z knih.
Stačí pokud jste četli alespoň jednu z nich.
Jinou možnost nedávám, protože jiná možnost neexistuje. Buď některou z nich člověk četl nebo nečetl, je to prosté, Ano, nebo Ne. Jiná odpověď není a nic mezitím taky ne. Pokud chcete v jiné možnosti odpovědět, že nechete odpovídat, tak zkrátka neodpovídejte. Pokud rozečteno, ale nedočteno, tak vyberte tu odpověď, která si myslíte, že je správná (třeba pokud má někdo rozečtený jen úvod nebo pokud ji přečetl skoro až do konce). Mít ji doma, neznamená jí mít přečtenou, takže Ano, nebo Ne.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano

Hned v úvodu – MÝLÍŠ SE, jiná možnost EXISTUJE. Totiž… v mládí, kdy jsem se celkem přirozeně zajímal o politickou filozofii jsem četl některé Platónovy dialogy. (příšerně napsané, jedna myšlenka na tisíc slov, ale souhlasím, že jsou to základy) Jen ty názvy si nepamatuji, k čemu také? ;) :)

A i když považuji za velmi pravděpodobné, že jsem alespoň jeden z tebou uvedených spisů četl, tak to OPRAVDU NEVÍM, prostě si to nepamatuji. Tož „jiná možnost“ by se celkem šikla, nemyslíš? ;) :D :D

Co je ale NA POVÁŽENOU – ty čteš v dnešní době Platóna? :o No ještě k tomu přidej Hegela a sluníčkáři z Antify ti udělají před barákem demonstraci! Taková nedemokratičnost, budeš jistě protispolečenský živel, když čteš takové autoritářské „braky“. ;) :D :D
(Pokud to takhle půjde dál, tak se Platón s Hegelem brzo ocitnou „v příhrádce“ s knihami jako Mien Kampf apod.) :(

No, ale já jsem ze staré školy, tož ti čtení Platóna SCHVALUJI, (jakkoliv je to jak jsem již psal informační ploužák, raději mám hutný styl Wittgensteinova „Tractatus…“.
Ale POZOR! Pokud čteš dílo včetně případných komentářů (rozboru), tak vyhoď VŠECHNO, co nebylo vytištěno před více jak 20 lety. I bolševikem okomentované tituly jsou LEPŠÍ, než ty současné, protože případný ideologický balast dnes snadno rozpoznáš (tenkrát to nebylo tak easy, nic jiného jsme v podstatě neznali).

Každopádně jsem rád, že se ještě Platónovi někdo seriózně věnuje a není šmahem zavrhnut jako fujky přežilý „otec totality“. Ano, dílo je poplatné své době vzniku a mnohé jeho ideály by se daly snadno dikutovat, ale jiný způsob „jak se dopracovat k pochopení“ NENÍ. (alespoň mně není znám) Hlavně neudělej tu chybu, že se budeš vyhýbat „opačné straně barikády“ – začni Lockem a pokračuj, protože i na druhé straně jsou velice silné a zajímavé argumenty. :)

Další odpovědi
annas

Ne

Uvedená díla jsem nečetla celá, spíš jen úryvky, které jsem potřebovala ke studiu. . Jinak spíš mě zajímaly jeho některé úvahy do duši apod.

Reganois

Ne

Četl jsem od Platóna Theaitétos, ale Ústavu jsem nedočetl. Zaměřil jsem se pak na Descartese nebo Schopenhauera. Nyní se chystám na Patočku, nebo Burkeho.

led

Ano

Anketa je chybná, ak ste čítali Platonové diela, naozaj čítali, to znamená aj premýšľali o prečítanom, pochopili by ste, že váš pohľad a záver je chybný. Nejestvuje len možnosť „ANO“ a možnosť „NIE“ ale vždy je možné aj iné riešenie, len veľakrát dôjsť na to riešenie travá nejaký čas.
Tak a teraz, ak ste túto odpoveď prečítali premyšľajte o myšlienke skrytej v slovách.

Poznámka: je úplne jedno, ktorú odpoveď označím, ani jedna sa nemusi dať presnú odpoveď. Tak sa pripojím k priateľovi z Vesmíru a označím „Ano“

Porkman

Ano

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

aliendrone, ťažko sa Invanderovi z hlbín Vesmíru prináva ale v slovách „neudělej tu chybu, že se budeš vyhýbat "opačné straně barikády"" ste povedali veľkú pravdu. Už starý čínský generál Majster Sun povedal: "poznaj myslenie svojho protivníka, len tak môžeš zvíťaziť.“
Istý veľký znalec vlády nad ľuďmi, národmi, „ak chceš vládnuť ľuďom, svetu, musíš im dať pravidlá, zákony, ktorými sa budú riadiť, ale nedovoľ im myslieť. Ľud musí byť spokojný, aby nezbadal, že len plní tvoju vôľu.“

Speed77

Reganois… škoda, ke konci je nejlepší, až za půlkou se to začíná „rozjíždět.” Už si to sice dobře nepamatuji, ale myslím, že to nejdůležitější se začíná probírat od 6. knihy (celkem jich má myslím 10).

Reganois

Já se k Platónovi vrátím. Antická filosofie je velmi zajímavá . Teď ale jsem u té modernější.

Speed77

Ta renesanční, novověká atd. taky celkem dost navazovala na tu antickou.
Ale jinak je dobré se neomezovat a zabývat se čím se dá. I když mám nejraději starověkou filozofii, politologii.

Reganois

Samozřejmě, oddělení je jen pomůcka pro přehlednost. Já čtu různé autory, i ty, se kterými později třeba nesouhlasím (přečtu si i další dílo). J. P. Sartre například. Baví mě přesto více novodobější (19. století – 20. století).