Nassin

Četli jste knihy/viděli filmy Čuk a Gek, Timur a jeho patra, Příběh opravdového člověka…?

Ne? Tak to jste měli smutné dětství.

Nejlepší odpověď
elkon

Myslím, že to byla ve škole povinná četba.

Další odpovědi
annas

Timura jsem četla, na Fučíkův odznak Daleko od Moskvy, některá Makarenkova díla. Příběh opravdového člověka atd.

Na Čuka a Geka si moc nevzpomínám

jak se kalila ocel, Člověk, to zní hrdě atd.

Nejen knihy ze sovětské literatury, ale i z ruské od Bulgakova, Turgeněva, Puškina, Čechova, L. N. Tolstého, Gogola atd.

led

Čítala knihy, videla filmy a poznala beznohého letca „uja Aljošu“ Maresieva (v knihe sa volal Meresiev a dnes je 20 rokov od jeho smrti 19.5.2001)

hapiky

Viděl jsem i nějaké filmy, jako např. Rudí řádí nad Kladnem, Anna bordelářka apod…

paul1

Byla to povinná četba, dokonce i na vojně, když jsme skládali „Fučíkův odznak“ či jak se to jmenovalo, nás zkoušeli ze znalostí sovětské literatúry. No jak se říká – blblo se na kvadrát.

Emefej

Ano, četl.

Kelt

Timura jsem našel v bibloboxu, stejně čuk a gek. No a ten příběh jsem viděl, bylo to zfilmované. a Timur byl také natočený. A o ty knihy je velký zájem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

led, ta se to píše na Slovensku, Meresiev? V češtině to je Meresjev.

led

Nassin, dám vám to v originále: Алексей Петрович Маресьев
https://ik-ptz.ru/math/po­dlinnaya-istoriya-nastoyashchego-cheloveka-podvig-letchika-alekseya.html

led

Záleží od prekladateľa. v jeho priazvisku Алексей Петрович Маресьев sa za znakom „s“ písal mäkký znak, ktorý sa v latinčine písal podľa gramatiky použitého jazyka:
v češtine " j", v slovenčine „i“, v angličtine „y“.
Prepis mien do cudzích jazykov býva často rozporný. ale to možno už poznáte z angličtiny pri vyslovovaní a písaní českých mien.