Avatar uživatele
Bičiště

Celý svět slyšel tu zprávu TASSu…

Na dnešní nekulaté výročí si oficiálně nikdo nevzpomněl. A tady – ví ještě někdo o co jde? Nápověda: 12.4.1961

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? mosoj, flodur, johana 56, tom004, Jose1f, Damiana, anonym, Kohut57 před 4368 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Byl jsem na vojenské škole, bylo mně 14 let. Gagarin zamotal hlavu američanům.
Doplňuji:
Hansi : Nikdy jsem se s tím zde netajil, několikrát jsem můj pobyt na škole zde popisoval. S odpovědí to ale nemá nic společného. Slyšíš i trávu růst.
Kdyby jsi byl dobrý pozorovatel ( v tomto je výborný dr. Axl) tak je ti již dávno jasné že nejsem žádný lezdoprdelista do leva ani do prava ani tady na Odpovědích. Faktem zůstává že v té době na to Američani neměli raketu. Sami to přiznávají a americký prezident vyhlásil program na dohnání Rusů v kosmické ale hlavně raketové technice. Začalo to již v roce 1958 vypuštěním první umělé družice Země Rusy.
V té době jaksi Američané pěkně zaspali a nepoučili se ani ze sestřelení jejich špionážního letadla U2 v roce 1960. Stále si mysleli že Rusové raketovou technikou nedisponují !! Je holý fakt že se Američané probudili právě pod tíhou reality tohoto jednoho obletu kolem Země.

Nevím na co ještě narážíš ale můžu tě ujistit že jsem nikdy nebyl členem KSČ, Lidových milicí, Pomocné stráže VB ani jsem nebyl práskač STB.
Na rozdíl od politických šašků vlastním negativní lustrační osvědčení, které po mně chtěli bývalí příslušníci KSČ a STB při zahájení podnikání v pyrotechnice !!
Prostě komunisti mně moc rádi neměli a docela jsem si ve vedoucí funkci ve výrobě kvůli tomu užil. Přesto si myslím že ne vše na té době bylo špatné jak se to dnes módně hlásá. Nevím jak jsi starý ale docala by mně zajímalo jak jsi na tom byl za minulého režimu ty !

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

No jéje, člověku hned podvědomě naskočí melodie i s textem (podobně jako u ocko) i následné spanilé jízdy Gagarina po světě, jehož projevy trochu zamotaly šišku tehdejším mocipánům v SSSR. (A někdy se dávají do souvislosti s jeho dodnes zpochybňovanou smrtí).
ad mosoj, díky za uznání, ale myslím, že si rejpal ani nezasloužil tak obsáhlou reakci, byť s jejím zněním souhlasím.
Možná mu nedošel ani sociální podtext vojenských škol, kam mnohdy dávali rodiče děti, pokud sami neměli na financování běžného studia.
U podobných jízlivostí si stačí připomenout odvěké arabské přísloví „Psi štěkají, ale karavana kráčí dál“. Není náhodné, že jedy plivají ti, co sami vědí prd.
Vědoucí a znalí by se k podobným invektivám ani nesnižovali.
Doplňuji:
Ještě pár aktuálních odkazů:
http://www.no­vinky.cz/veda-skoly/histori­e/230217-bitvu-o-vesmir-vyhral-sssr-pred-padesati-lety.html
http://www.no­vinky.cz/veda-skoly/histori­e/230287-zahadna-smrt-prvniho-kosmonauta-odtajnena-gagarin-se-lekl-balonu.html

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/kultu­ra/230511-autor-ody-na-gagarina-priznal-pravu-psal-jsem-to-dve-hodiny.html

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
venkovan

Kus dne to v rádiu připomínali.
Nicméně mne to zas vyvolalo vzpomínku na jednoho zpěváka a jednu političku, kteří jednomu prezidentovi z USA zcela nenápadně novými slovy na melodii „Dobrý den majore Gagarine …“ připomněli, že ve vesmíru američani byli až druzí.
A ještě to podávali jako výraz obdivu k USA.
Nebo to bylo jinak?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Doplňuji správná slova písně, občas je nutné nespoléhat na paměť.
:
Celý svět slyšel tu zprávu TASSu
celý svět zanechal hovoru,
celý svět vyskočil od rozhlasu
a zdvihl pohledy nahoru.

Dobrý den majore Gagarine,
tak jsme se konečně dočkali,
celý svět připil Vám rudým vínem,
lidé vám zezdola mávali.
Vyřiďte prosím na měsíci,
vyřiďte mezi hvězdami,
co chceme všichni dneska říci,
že přijdem brzo za vámi.
Já to tak zazpívat nedovedu
trémou se třese mi dneska hlas
máte prý majore dvacet sedum
a svět je mladý podle vás.

http://www.vel­kyzpevnik.cz/zpev­nik/gustav-brom/dobry-den-majore-gagarine

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dobrý den, majore Gagarine,
trémou se třese mi dneska hlas.
Celý svět připil Vám rudým vínem…
Přála jsem dnes k narozeninám příteli a při tom si na prvního kosmonauta ve vesmíru vzpomněla.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kohut57

Narodil jsem se, když Sověti poprvé vypustili Sputnik, s Gagarinem mám spojený záběr v televizi při vítání s mávátky. Měl jsem velmi šťastné dětství a dnešní děti mi ho mohou ve většině určitě závidět. V oboru se nepohybuji , přesto jsem letěl ve dvou i s českým kosmonautem Remkem (tedy letadlem, do Košic a zpět), jako desátník absolvent základní vojenské služby. Jak šarže napovídá režimový oblíbenec jsem nebyl, přesto jsem rád, že jsem v této době žil. Dnes je to horší, hlavně v oblasti nadstavby, kultury společnosti i životnich hodnot. Moje snaha směřuje hlavně k tomu uchovat si vysoké hodnoty osobního života , když už to nejde celospolečensky. A to je dnes opravdu těžší díky komercionalizaci všeho. Takže Gagarina neslavím, ale hezké vzpomínky mám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Bolo ho treba osláviť potichu. Zhodou okolností vedľa Veľkého tresku 12.4.1961 letu nadporučíka a hneď nato majora Gagarina,
12.apríl je aj Medzinárodný deň boja proti hluku

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

V té době jsem byla ještě drahných let na houbách, ale tu „gagarinovku“ jsem si střihla asi v sedmi letech na nějaké jiskrovské akademii, nebo jak se to čerta jmenovalo.
Gagarin „šel“ nějak mimo mne, ale pamatuji si, že jsem jednou dělala v TV rozhovor (živě!) s možným náhradníkem Remka, ve kterém bylo nahromaděno pořád tolik vzteku, že neletěl on a vyventiloval ho tedy směrem k masám u obrazovek. Sledovanost jistě stoupla, chlapík si ulevil a konečně zažil svou satisfakci. Jestli mu to bylo k něčemu i jinak skutečně dobré nevím, ale Remek z toho jistě těžkou hlavu nemá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Gagarina jsem při jeho první návštěvě Prahy osobně viděl, ale nějak si to nepamatuju, byl jsem malé robátko. První sovětské úspěchy ve vesmíru překvapily a zaskočily celý svět a byly náležitě propagandisticky využity.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To Mosoj.
Žižkovec. Že mě to nenapadlo hned. Teď je mi jasná i tvoje odpověď.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Bičiště

K Damianě: Ten pán, tehdy soudruh, se kterým jsi hovořila byl Oldřich Pelčák (nar. 1943) Že byl určen jako náhradník Remka opravdu těžce nesl. Remkovi byla v tomto přičítána protekce, jeho otec byl tehdy vysokým armádním činitelem, nechci se mýlit, myslím že v hodnosti generála.

před 4366 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek