Avatar uživatele
dEnnYyyyy

Byly za komousu spotrebitelske uvery?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zzzlatokopka před 3363 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Jasně – půjčky byly součástí sociální politiky – ty pro občany byly dotovány státem, účelové i neúčelové…
😉

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Byly, ale jmenovaly se doplňkové půjčky a NEBYL problém je splatit.Nejenže byly menší úroky, ale protože se člověk nemusel bát o práci a to, že bude nemocný a bude muset platit za doktora, tak bývaly za rok zaplacené.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

Novomanželská půjčka: Obnos 30.000,–Kčs. Splátka 300,–Kčs/měsíčně. Úrok 0,2%. Za 1.narozené dítě odepsáno 2000,–Kčs, 2.dítě v rodině – odepsáno 4000,–Kčs.
Nenávratná půjčka: Na stavbu rodinného domu svépomocí 100.000,–Kčs. Pokud měl občan do dvou let postaveno, stát skutečně nepožadoval vrácení této půjčky! Navíc poskytla Spořitelna dalších 50000,–Kčs na vybavení domu a nábytek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
isteron

Doplnkové, pre mladomanželov, spotrebiteľské, účelové.
V r. 1965 sme použili doplnkovú prvý krát, nábytok do obývačky. Potom ďalšie až po splatení , 2 televízory, rádio , spálňu, 2 práčky. 1. auto ( 75 % ), 25% v hotovosti. V r. 1986 predávala prvý krát Škodovka Š 105 už na 100 % pôžičku.
ČSSsporitelňa vydávala k sporožírovemu účtu šeky. Keď sme mali väčšiu sumu našetrenú na účte, tak sme na základe vypísaného šeku zaplatili za tovar. Ale brali to len obchodné domy. Bola s tým spojená určitá administratíva.
A ešte stabilizačné pôžičky na družstevné byty. U niektorých profesií a veľkých podnikov aj nenávratné. Za novonarodené deti sa aj odpočítavalo zo sumy.
Doplňuji:
Ak nebol zamestnanec opilec, absentér ap, , tak mal aj istotu v zamestnaní. Lebo sa musel k pôžičke vyjadrovať aj zamestnávateľ.

Upravil/a: isteron

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano byly. Ne v takové míře, ale nebyl problém si půjčit. Jen úroky byly podstatně nižší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Vím,že za komunistů byli jakési poukázky a peníze nedávali do ruky,tedy ve smyslu „naturální půjčka“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Téměř všechno už bylo zmíněno.

Doplním jen Multiservis – vzpomínám si na televizory.
Televize sice byla přeplacena, ale v ceně byly zahrnuty opravy po dobu pěti let, televize musela být opravena do tří dnů, jinak byl nárok na novou.
A když se „poštěstilo“, dostal člověk na konci těch pěti let nový televizor (starý
už nešel opravit) s novou záruční lhůtou …

Ale asMyslím, že se přes Multiservis daly nakupovat i jiné výrobky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
liliyabb

Haló
Jsem slečna Lillya, jsem opravdu rád svůj profil (odpovedi.cz), já nevím, jestli si můžete udělit svůj požadavek a udělej mi laskavost, Tak jsem opravdu rád, navázat dlouhodobý vztah s vámi, takže pokud jste zájem, napíšete mi na tento e-mail (liliyayak2@hotmail.com), protože mám něco velmi důležitého říct o sobě včetně mého obrázku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
arygnoc

Čeněk Modrý:

jasnačka, a na chleba, maslo a mlieko tiež boli poukážky, na obed sme jedli varené kapitalistické deti s ruským kaviárom za 8 kčs.

nepíšte sem kraviny, čéče, lebo sa nájde dosť blbečkov s dátumom narodenia 1989 a potom, čo tomu uveria.

;-Q

před 3363 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
da ny

Novomanželské půjčky byly poskytovány i samoživitelkám, za stejných podmínek viz. dědapetr. Nejprve 30 tisí, později stát zvedl částku až na 50 tisíc ( za tyto peníze jsem až nadstandardně zařídila v r. 1988 by 2 +1 – nábytek, záclony, koberce, nádobí.....)

před 3363 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

veru, za ten doplatok 20.000 (dalo sa dobrať do 50.000, kto mal a splácal iba 30.000-ovú pôžičku) som kúpil farebný televízor, chladničku s mrazákom,vysavač a ešte niečo vyčenčoval, aby som doložil na auto.
jejda, to boli časy (čo sa pôžičiek týka).

;-Q

před 3363 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek