dEnnYyyyy

Byly za komousu spotrebitelske uvery?

Nejlepší odpověď
gecco

Jasně – půjčky byly součástí sociální politiky – ty pro občany byly dotovány státem, účelové i neúčelové…
😉

Další odpovědi
anonym

Byly, ale jmenovaly se doplňkové půjčky a NEBYL problém je splatit.Nejenže byly menší úroky, ale protože se člověk nemusel bát o práci a to, že bude nemocný a bude muset platit za doktora, tak bývaly za rok zaplacené.

dědapetr

Novomanželská půjčka: Obnos 30.000,–Kčs. Splátka 300,–Kčs/měsíčně. Úrok 0,2%. Za 1.narozené dítě odepsáno 2000,–Kčs, 2.dítě v rodině – odepsáno 4000,–Kčs.
Nenávratná půjčka: Na stavbu rodinného domu svépomocí 100.000,–Kčs. Pokud měl občan do dvou let postaveno, stát skutečně nepožadoval vrácení této půjčky! Navíc poskytla Spořitelna dalších 50000,–Kčs na vybavení domu a nábytek.

isteron

Doplnkové, pre mladomanželov, spotrebiteľské, účelové.
V r. 1965 sme použili doplnkovú prvý krát, nábytok do obývačky. Potom ďalšie až po splatení , 2 televízory, rádio , spálňu, 2 práčky. 1. auto ( 75 % ), 25% v hotovosti. V r. 1986 predávala prvý krát Škodovka Š 105 už na 100 % pôžičku.
ČSSsporitelňa vydávala k sporožírovemu účtu šeky. Keď sme mali väčšiu sumu našetrenú na účte, tak sme na základe vypísaného šeku zaplatili za tovar. Ale brali to len obchodné domy. Bola s tým spojená určitá administratíva.
A ešte stabilizačné pôžičky na družstevné byty. U niektorých profesií a veľkých podnikov aj nenávratné. Za novonarodené deti sa aj odpočítavalo zo sumy.
Doplňuji:
Ak nebol zamestnanec opilec, absentér ap, , tak mal aj istotu v zamestnaní. Lebo sa musel k pôžičke vyjadrovať aj zamestnávateľ.

Drap

Ano byly. Ne v takové míře, ale nebyl problém si půjčit. Jen úroky byly podstatně nižší.

anonym

Vím,že za komunistů byli jakési poukázky a peníze nedávali do ruky,tedy ve smyslu „naturální půjčka“.

ivzez

Téměř všechno už bylo zmíněno.

Doplním jen Multiservis – vzpomínám si na televizory.
Televize sice byla přeplacena, ale v ceně byly zahrnuty opravy po dobu pěti let, televize musela být opravena do tří dnů, jinak byl nárok na novou.
A když se „poštěstilo“, dostal člověk na konci těch pěti let nový televizor (starý
už nešel opravit) s novou záruční lhůtou …

Ale asMyslím, že se přes Multiservis daly nakupovat i jiné výrobky.

liliyabb

Haló
Jsem slečna Lillya, jsem opravdu rád svůj profil (odpovedi.cz), já nevím, jestli si můžete udělit svůj požadavek a udělej mi laskavost, Tak jsem opravdu rád, navázat dlouhodobý vztah s vámi, takže pokud jste zájem, napíšete mi na tento e-mail (liliyayak2@hotmail.com), protože mám něco velmi důležitého říct o sobě včetně mého obrázku.

arygnoc

Čeněk Modrý:

jasnačka, a na chleba, maslo a mlieko tiež boli poukážky, na obed sme jedli varené kapitalistické deti s ruským kaviárom za 8 kčs.

nepíšte sem kraviny, čéče, lebo sa nájde dosť blbečkov s dátumom narodenia 1989 a potom, čo tomu uveria.

;-Q

da ny

Novomanželské půjčky byly poskytovány i samoživitelkám, za stejných podmínek viz. dědapetr. Nejprve 30 tisí, později stát zvedl částku až na 50 tisíc ( za tyto peníze jsem až nadstandardně zařídila v r. 1988 by 2 +1 – nábytek, záclony, koberce, nádobí.....)

arygnoc

veru, za ten doplatok 20.000 (dalo sa dobrať do 50.000, kto mal a splácal iba 30.000-ovú pôžičku) som kúpil farebný televízor, chladničku s mrazákom,vysavač a ešte niečo vyčenčoval, aby som doložil na auto.
jejda, to boli časy (čo sa pôžičiek týka).

;-Q