dust8

Byly nějaké úspěšné defenestrace i z prvního patra?

Nejlepší odpověď
annas

Ano., ta v roce 1618.

"Je zajímavé, že historická tradice nám sice přes propast staletí uchovala vzpomínku na událost roku 1618, její dějiště ale až do konce 19. století umisťovala (stejně jako zmínění malíři) chybně do druhého patra Ludvíkova křídla, do tzv. kanceláře říšské dvorské rady, která byla jedním z pravidelných námětů pražských pohlednicl

Rozborem dobových pramenů dospěli historici ve 20. století k závěru, že česká kancelář sídlila o patro níže (v úrovni známého Vladislavského sálu). Její dvě prázdné místnosti však nebyly příliš fotogenické a jako námět pohlednic sloužily jen zřídka. Výjimku představuje kvalitní snímek Dvorního ateliéru Eckert, provedený světlotiskem smíchovského tiskaře Alexandera Leopolda Koppeho kolem r. 1905 (obr. 10). Z vyobrazené místnosti bychom však museli projít renesančním portálem dozadu – teprve potom bychom stanuli na místě defenestrace, přičemž „osudné“ okno by se nacházelo po naší levé ruce.

Prohlédnout si jej můžeme alespoň zvenčí za pomoci snímku Josefa Ehma, který v r. 1971 vydalo Pressfoto (obr. 11, označeno křížkem). "

https://www.in­fofila.cz/praz­ska-defenestrace-23-5-1618-na-pohlednicich-r-16-c-4699

Další odpovědi
Kepler

No, kdyby někdo dopadl střemhlav, tak asi jo. Musíš se naučit šikovně házet.

Justin1

Cimrman se zabýval i myšlenkou defenestrace ze zemljanky.

Dochy

Je otázka, co přesně bereš jako „úspěšnou defenestraci“. Pokud úspěchem je udělat pořádek, či veřejně odsoudit nějaký skutek, či nějaký způsob činnosti, může být úspěšná klidně i z přízemí.

led

K tomu ani nebolo treba veľmi počítať. Pretože okrem slovanských zemí, všade vo svete sa počítajú poschodia od základu budovy. V českých zemiach sa medzi šľachtou používala nemčina a latinčina. Čeština podľa nich prislúchala len prostému ľudu a mešťanom.
Naše prízemie = 1.podlažie
1.poschodie = 2.podlažie