Wallace

Bylo už to, co prováděl Karel IV., možné nazvat kulturistikou?

Podle jeho kostry vědci určili, že úmyslně cvičil a posiloval.

Nejlepší odpověď
seraphico

Posilování neznamená kulturistika. Kulturistika je sport, ve kterém soutěží kulturisté.
Tzn. ne všichni, kteří posilují jsou kulturisté, ale všichni kulturisté posilují. 😃

Další odpovědi
Justin1

Kulturní zásluhy bych taky nenazýval kulturistikou.

Já taky nejsem kulturista, já jsem jenom cool turista.

Disraeli

Kulturistou vyloženě ne, ale ve formě a svalnatý být mohl a na tom není nic divného (lidi všelijak cvičili ve všech dobách, plus k tomu přičti těžké živ. podmínky, těžkou fyzickou práci, namáhavý vojenský výcvik a skutečné fyzické válčení tělo na tělo s těžkým brněním). Soudobé zmínky o tom kolikrát jsou, ale jakoby jen tak okrajově zmíněné mezi jinými informacemi, protože fyzická aktivita a cvičení se zkrátka braly jako samozřejmost a povinnost a nebyl důvod se tím chválit nebo oznamovat něco tak zřejmého (Karel IV. se ve Vita Caroli taky nechválí, že cvičil nebo které všechny dovednosti měl… proč taky).
Vem si všelijaké sportovce ve starověku, byli namakanější, než dnešní kulturisti. Milón z Krotónu a spol třeba těžko sypali nebo vůbec brali doplňky jako proteiny, kreatin a BCAA… :D přesto byli gigantičtí a velice silní.

Plno těch starověkých zápasníků, atletů a bojových národů typu Sparťanů prostě bylo vysoce namakaných, protože tvrdě dřeli (až do krajností) a pořádně žrali. Posilování a sport všeobecně ve starověku nebylo žádné tabu. Měli kalisteniku, závaží, denní programy, namáhavé bojové výcviky s těžkými zbraněmi a zbrojí, kardio, extrémní vytrvalostní tréninky za hranicemi lidských možností, metody na snášení bolesti, zápasy na život a na smrt, přísné diety, dobrovolné drsné i válečné životní styly a všelijaké speciální techniky, včetně rafinovaného progresivního přetížení. Dnes by nasypaní kulturisti, údajní vytrvalostní extrémisti (například „Spartani“, Spartan race) a podobní ani zdaleka nepřežili tehdejší podmínky, natož agoge. Muži měknou, testosteron jde dolů a i dnešní svalouši by většinou nepřežili nějaký menší/větší extrém, kterému se (i obyčejní) muži vystavovali v dřívějších dobách.
Ve středověku už to nebylo tak rozšířené, ale dalo by se to vztáhnout alespoň na rytířské řády a vojáky. A i panovníci často pracovali (fyzicky, dobrovolně) nebo cvičili a byli i součástí armád a samozřejmě měli všelijaké pohybové aktivity a dovednosti, které museli ovládat (už od svých dětských let), hlavně mj. vojenskou zdatnost, boj se zbraněmi,… Taky byli AKTIVNÍMI představitaly armád, dokonce někdy i velmistři rytířských řádů (a ti měli skutečný trénink/výcvik, dietu a podobně a jejich velmistr si nemohl dovolit být nějaký slabota), na východě nebo jinde zase byli zase panonvíci členy a hlavami elitních jednotek jejich vojsk, což taky obnášelo jejich výcvik, zdatnost i zkoušky a podobně.
A teď si vem, že jen lov byl od starověku až po novověk jejich oblíbenou kratochvíli, čili takovým oddychem (a tréninkem). A to rozhodně nevyčkávali v rozhlodně na zadku, se střelnou puškou, to byli borci s kopím nebo lukem, na koni (nebo bez) a lovící v drsných podmínkách i několik dní (sami nebo s družinou v lese)… a tohle byl pro ně relax.

Filip84

Středověká bojová taktika opustila taktiku římských legií (jako bengo & těžkooděnci) a stála na boji muže proti muži. Proto, taky, soudruh Žižka, dokud měl ještě alespoň jedno oko, je docela snadno dokázal porazit. Protože to byla – svým způsobem – neukázněná banda opilých vagabundů.

Když „otec vlasti“ ještě tahal kačera, tak to nebyl císař a král Říše římské, vždy rozmnožitel, ale relativně normální fakan vysoké šlechty, jakých byly stovky. A protože naše společnost, v té době, byla silně hierarchisována, poněkud se od něj očekávalo, že z něj bude dobrý voják a lenní pán, tedy, podle měřítek té doby.

Aby mohl být dobrý voják, tak musel cvičit. A aby mohl cvičit, musel být ve vynikající fysické kondici. V té době už, pomalu, začínaly palné zbraně, různá ta kopí, i meče atp., byly na vysoké úrovni, tak tomu ale musela odpovídat i zbroj: těžké prošívanice – Mantel, kalhoty, rukavice i kukla pod helmu, aby to tlumilo, případný, dopad zbraně na zbroj. Na tom drátěná košile – ta je sama o sobě těžká. A na tom plátová zbroj. Ten rycerz se v té plné zbroji musel dostat na koně a z koně a musel v ní být relativně mrštný a hbitý (takového „zbloudilého“ rytíře sedláci zmordovali relativně snadno, protože v tom byl neohrabaný, ale z pohledu dalších rytířů v obdobné zbroji musel být hbitý a mrštný). V létě, v 30°C, jako v mrazu.

I podle oblečení byli naši předci mnohem, mnohem, odolnější, než jsme my dnes. Třeba řadový napoleonský voják, bez ohledu na stranu, měl střevíce, kamaše, onuce, kalhoty, košili a kabát („sako“), no a čepici. Neměl ani Mantel a jedinou jeho výbavou na spaní byly dvě deky. A stany byly z prostého, impregnovaného, plátna, a to si mohl hvízdat, když spal ve stanu! Ne tak 14. století.

Takže ano, už od pážete se budoucí rycerz cvičil tak, aby unesl tu zbroj, oháněl se mečem, prostě, aby něco vydržel. Ale bylo to účelové cvičení, rozhodně to nikdo, tehdy, nedělal proto, aby mohl před kamerou se světýlkem ukazovat „buchty“ na břichu.

Tak si to přeber sám, jestli bys takového člověka nazval „kulturistou“. 🙂

aliendrone

Tedy ne že bych chtěl coby laik drbat do forenzních disciplín, ale moc se mi to nezdá. Kulturistika je o budování MUSKULATURY (viz seraphico). V době těžkých rytířských zbrojí, turnajů a bitev/bežných šarvátek sváděných několikakilogra­movým mečem, palcátem či kopím + štít sis jako feudál asi moc nemohl dovolit nebýt ve formě. A jen pravidelný „obyčený výcvik“ na rytířský turnaj (se vším tím navlečeným bordelem to mohlo běžně činit 40kg i více) či jiné srandičky ti jistě dal do těla natolik, že vedlejší efekt (nárůst svalstva) není nic divného. ;) :)

Nedokážu si ani představit křižáky v Palestině, kterak svádí CELODENNÍ bitvu v tom pekelném vedru. Jen samotné nošení železné přilby bez dalšího by mi asi způsobilo úpal a oni se ještě při tom stačili kočkovat s muslimáky a nakopat jim zadky. To teda MUSELI BÝT CHLAPI, to mi nikdo nevymluví. :)

df

K čemu posilovat, když už za dva tydny přestávky začne svalstvo mizet? To se musí pořad udržovat, jinak jde prace vniveč. Lepší je koupit si hrubé zlato, které je vidět i z dálky. Tam zainvestuješ jednou a je to trvalé!

Já jsem nebyl v úplně dobré kondici, tak jsem dva týdny necvičil a bicepsy se mi zmenšili

marci1

Ne, Karlu IV. bylo doporučeno cvičení. Ke cvičení patřily běh, skok do výšky i dálky, jakési zavěšování se za trámy (zřejmě shyby) a také házení kalibrovaných kamenů do dálky. Dalšími doporučenými aktivitami byly jízda na koni, veslování a chůze. K tomu se měl král snažit, aby se po celý den v zájmu udržení dobré psychiky vyvaroval smutků a úzkostí. To vše panovníkovi doporučoval Havel ze Strahova, Karlův dvorní lékař, astronom a jeden z prvních profesorů univerzity, později zvané po svém zakladateli Karlovou. 🙂
https://www.san­quis.cz/index1­.php?linkID=ar­t3348

aliendrone

Filip84, led>>> Očividně jsem se mizerně vyjádřil (asi narážíte na to „Jen samotné nošení železné přilby… "). Tím jsem chtěl jen sdělit, že jen pouhá samotná přilba bez zbytku zbroje pod palestinským Sluncem dá zabrat dostatečně, nikoliv to, že se "nosil holý plech na hlavě“. To by ani NEŠLO s ohledem na to, jak se dokáže rozpálit jen v našem letním dni. ;) :)

Já mám ještě z vojny kámoše, který se věnuje historickému šermu. Zbroj si dělal sám dle dochovaných předloh (jakkoliv používal moderní techniky – autogen apod.). Vlastně jsem mu udělal značnou část zad drátěné košile (dělalo se to pomocí kombinaček z pérových podložek, děsný opich), ale když se jeden v noci na nějaké útvarové „céesce“ nudí…

Tudíž jsem dopodrobna obeznámen s rytířskou zbrojí VČETNĚ toho, jaké je její nošení v praxi. BTW mezi hazukou („vaťák“) a kroužkovou zbrojí je vložena ještě KOŽENÁ „vesta“ (už nepamatuji jak se správně jmenuje, ale slouží k tomu, aby kroužky hazuku hned nerozdrbaly a přirozeně jako další tlumící vrstva).

Rytíř v bojové zbroji (ano, turnajová zbroj je ZNAČNĚ odlišná) NENÍ „neobratný chudák, kterého sedláci hned zdupou“, NAOPAK. Pokud ti zbroj, na těle dobře sedí (mně ta kámošova neseděla, bo byl drobnější postavy, jakkoliv k užití byla – dáno způsobem „řemínkové montáže“), tak v ní rytíř dokázal udělat i KOTRMELEC. Viděno na vlastní kukadla. :)

Zkrátka jsem chtěl jen sdělit, že to není žádný med se rozhánět jedenapůlručákem v takovém bordelu. Jako pár minut – OK. Ale nejpozději za čtvrt hodiny už ruka ztěžkne a i inkasování úderu tupou zbraní, která zbrojí NEPRONIKNE stejně bolí jaxviň. Klidně dojde i na zlomení žeber. A dostat takovou mordu do bembeřice, přinejmenším bezvědomí zaručeno. A z té přilby je vidět kulový, o problému s vydýchaným vzduchem nemluvě (on se člověk DOST rychle při takovém tělocviku zadýchá). Tož takhle jsem to s tou přilbou myslel. Ale díky za upozornění, příště se budu snažit vyjádřit lépe. :)

led

aliendrone, takže ste prišiel do styku s Tovarišmi…

Disraeli

BTW pro upřesnění: úmyslné cvičení, posilování, dieta a podobně, to měli ve starověku i středověku, ale to z nich nedělalo kulturisty. Ti lidi nebyli kulturisti, jednoduše proto, že kulturistika je docela moderní sport se svým významem, podmínkami, disciplínami, kategoriemi, soutěžemi (to neznamená, že jsou dnenší kulturisti něco víc, než byli ti namakaní borci v historii). Ale jako označit je za kulturisty klidně můžeš – oni účelově budovali sílu, zdatnost, ale i svaly (objem, mohutnost)… Anglické „bodybuilding“ zkrátka označuje budování těla, takže JO, tohle lidi dělali dávno v historii a můžeš jim dát nálepku kulturistů/bo­dybuilderů (jen se to na tu dobu nehodí).

Taky je třeba říct pár věcí:

  • síla a objem svalů není vyloženě totéž. Co se navíc týká objemu, tak to je něco komplexního, týká se to spousty věcí a netýká se to rozhodně jen samotných svalů
  • posilování (a různá cvičení/tréninky) nejsou jen tak nějaké krátkodobé aktivity, ale životní styl, který se provozuje neustále. Mohou být konkrétní cíle k dosažení a podobně, ale to jsou krátkodobé cíle, jinak je to celé cesta, způsob života… a nemá konrkténí cíl, krom silného a zdravého těla (což ovšem není cíl jako takový, ale STAV)
  • posiluje se pro zdraví (fyzické i psychické), samotnou sílu, a těch benefitů je vlastně nespočet (k dohledání na netu), důvody k posilování je X, důvody k tomu neposilovat, nejsou
  • objem se ZAČNE ztrácet po necelém měsíci nečinnosti, tj. mj. svaly začnou ochabovat (nemusí ale vyloženě docházet k úbytku síly. Navíc je tu plno jiných věcí, které hrají roli, jako i výdrž, celkový stav těla, jakož i kostry, látek v tělem atd). Ale to podstatné: svaly, které ztratily na objemu se dají rychle vrátit zpátky, za pár dnů. Svaly mají paměť a ta síla, ale i mohutnost, které bylo jednou dosaženo, už se nedá vzít. Například kulturisti vážící třeba 110+ kg, kteří nemohli pár měsíců cvičit (třeba následkem nějakého úrazu), se dostali třeba na 65/70 kg. Ale jakmile začnou znovu cvičit, mají za prá dní až třeba dva měsící tu svou mohutnost zpátky (jinak se to PŮVODNĚ/poprvé nabírá dlouhé měsíce a roky).

Sokrates skrze Xenofonta to vystihl přesně: „Muž nemá právo být amatérem v rovině fyzického tréninku. Je jeho hanbou zestárnout bez toho, aniž by poznal tu krásu a sílu, které je jeho tělo schopné.” Posilování, či nějaká forma cvičení, alepsoň nějaká námahavá fiyzická činnost, by měla být povinností (hlavně pro muže). Není to názor, ono je to přirozené, prospěšné i správné.
Lidé provozující „gaučink“ budou samozřejmě tvrdit, že posilování je nebezpečné nebo zbytečné.

Disraeli

Stejně nechápu, proč reagujete na aliendrona… vždyť on ani vůbec nepsal nic o tom, že by rytíři nosili kovové brnění na holé kůži. :D A to, co napsal, je pravda.

Filip84

aliendrone: brnění funguje na stejném principu, jako balistická ochrana dnes: taky máš atraumatickou vložku, pak kevlar na projektily, a na tom drátěnou košili proti bodnosečným zbraním (volitelná výbava). Dnes to máš celé zabalené do jednoho „kompletu“, tehdy to byla skládačka: spodní, většinou lněné, kalhoty a košile, na to prošívanice („vaťák“ – kukla, Mantel, rukavice, kalhoty i něco, jako fusekle), na to kroužková zbroj (proti šípům, hlavně z kuší), a až na to pláty.

Turnajová zbroj byla ještě, mnohem, těžší, než běžná. Jednak se bylo třeba ukázat, potom, nebylo se v tom třeba až tak moc pohybovat, a rozhodně ne dlouho: klidně tě na koně vysadili, a pak z něj sundali, a měl-li jsi bojovat ve stoje mečem (nebo něčím podobným), odlehčili ti, no a taky zásah tím, arciť tupým, kopím se musel rozložit, a taky se očekávalo víc, než v bitvě, že nebudeš zraněn.

Běžné brnění bylo vždycky kompromisem mezi možností pohybu a ochranou, turnajové nikoli.

led

aliendrone, z odpovede je vidno, že ste nežili v tých časoch. Brnenie ani helma sa nenosili na holom tele. Taký rytier dobre oblečený do hrubého odevu, ktorý tlmil nárazy na pancier a na hlave nosil čiapku pod helmou. To, čo vidíte vo filmoch, by v skutočnosti rytiera neuchránilo pred zranením ani po seknutí papierovým mečom. Rovnako aj váha filmových zbraní je menšia, než originál, ktorý predstavujú. Aj spôsob filmového boja, ak v ňom neúčinkujú skutoční Tovariši starých bojových umení a remesiel, je viac tanec než boj. Aj Tovariši síce majú súboje nacvičené, ale snažia sa dodržať spôsob boja vtedajších čias.