hapiky

Bylo by pro lidstvo katastrofou objevení čtvrtého rozměru?

A zřejmě s tím související temnou hmotou?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Moc nechápu, to ho máme nějak znovuobjevit? ;) :D :D

Další odpovědi
annas

Otázek na čtvrtý rozměr je v archivu několik

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C4%8Dtvrt%C3%BD%20­rozm%C4%9Br
--

"Existuje nějaký podobný důkaz o vícerozměrném prostoru, nebo je n-rozměrný prostor jen čistě matematickým pojmem.

" Podívejme se nejprve na to, kolik má náš svět vlastně rozměrů. Určitě se shodneme na klasických třech rozměrech, s nimiž jsme zvyklí operovat. Ukazuje se však jako praktické přidat k těmto rozměrům ještě jako jeden další rozměr čas a počítat s takovýmto čtyřrozměrným prostorem najednou – tj. neoddělovat čas a prostor, neboť spolu úzce souvisí, což plyne ze speciální teorie relativity. Speciální teorie relativity si však moc neví rady s neinerciálními systémy a zejména s gravitací. Proto při mnoha výpočtech šáhneme po obecné teorii relativity. Ta předpokládá, že náš výše zmíněný čtyřrozměrný časoprostor je vlivem existence hmoty a energie v něm obsažené zakřivován. Abychom jej měli kam zakřivovat, vnoříme jej do pětirozměrného prostoru. Matematicky exaktně vzato tedy počítáme ve čtyřrozměrné varietě vnořené do pětirozměrného euklidovského prostoru.

A jak je to tedy s těmi rozměry? Jsou tři, čtyři nebo je jich pět? Každou z těchto odpovědí lze považovat za správnou:

Skutečně se nám v praxi nepodaří dát k sobě více než tři navzájem kolmé tyče – čtvrtá tyč už by nemohla být kolmá na ty předcházející. Z tohoto pohledu je náš prostor třírozměrný.

Když se rozhodneme čas považovat za čtvrtý rozměr, zjednoduší se nám ve speciální (ale i obecné) teorii relativity mnohé výpočty – jako by čas skutečně měl v mnohém stejný či podobný smysl, jako ostatní rozměry. Můžeme tedy vnímat časoprostor jako čtyřrozměrný prostor a bude to užitečné.

Budeme-li si chtít představit zakřivování čtyřrozměrného časoprostoru, přičemž obecná teorie relativity s takovým zakřivováním vlivem gravitace počítá, musíme předpokládat, že existuje pětirozměrný prostor, v němž se náš čtyřrozměrný časoprostor nachází. Zde ovšem je potřeba zdůraznit, že my žijeme pouze uvnitř onoho čtyřrozměrného časoprostoru (tj. nemůžeme být pětirozměrní). Představa dalšího rozměru nám jen pomáhá vypořádat se s jeho metrickými vlastnostmi." atd.

FyzWeb odpovědna – Jakub Jermář

http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=1&hle­dat=%C4%8Dty%C5%99roz­m%C4%9Brn%C3%BD

Najdete i odpověď na černou díru.

hapiky

Čtvrtý rozměr je zatím stále jen abstraktní pojem. Kdybychom jej objevili, byly bychom ostatním neviditelní, stejně jako temná hmota a to je jen jedna z divů, které by nastaly.

aliendrone

hapiky>>> Abstraktní mi moc nepřijde.
Pojem „prostoročas“ v sobě zahrnuje 3 prostorové a jednu časovou dimenzi (např. v teorii relativity), tedy celkem ČTYŘI rozměry. Existují i teorie, které v sobě zahrnují i více prostorových dimenzí (např. M-teorie > jedenáctirozměrný prostoročas) a dokoce i takové, které mají vícero časových dimenzí.

Fakt, že se v časové dimenzi neumíme pohybovat jinak, než „z minulosti do budoucnosti“ (zatímco v prostorových dimenzích se umíme pohybovat tam i zpět) neznamená, že čas není formou REÁLNÉ dimenze a jeho existenci snad nebudeme zpochybňovat.

Pokud by se ti jednalo výhradně o „prostorové dimenze“ (čtvrtá by byla vlastně „pátou“ s ohledem na čas), tak o nich víme resp. je předpokládáme – viz výše, ale jsou přinejmenším „obtížně“ dosažitelné. Nicméně známe i způsob, kterak se do nich (bohužel nenávratně) dostat/proniknout.

Kupříkladu horizont událostí černé díry (přesnějí vnitřní horizont v případě rotující černé díry) by mohl být právě branou do těchto dimenzí. V souladu s holografickým principem by ses v případě jeho dosažení 1) unikl z našeho vesmíru (za cenu naprosté dezintegrace včetně hmotnosti – zůstala by po tobě na horizontu jen informace), 2) v této „jiné realitě“ (chceš-li v „jiném vesmíru“) by MOHLY být jiné, z našeho čtyřrozměrného prostoročasu nedosažitelné) dimenze dostupné (reálně se projevovat jako prostorové), přičemž náš prostoročas by se jevil stejně nedosažitelně, jako pro nás běžná vyšší než čtvrtá dimenze).

(Tedy takhle jsem to na „populárně naučné“ přednášce pochopil já, páč jsem se ve výkladu ztratil hned, jakmile došlo na Yauovy-Calabiho variety [tedy po cca pár minutách :( KUA!] a dál už jsem jen lapal s naplno otevřenou chlebárnou spolu s cirka polovinou ostatních posluchačů. ;) :D :D)

Jak vidíš, VÍME o dalších dimenzích, jen je to trochu podobné cestě na Mars. Je pro nás těžké se na Mars dostat, ale to neznamená, že Mars není, či je potřeba „objevovat“. ;) :)

hapiky

Nemůžu nic než souhlasit. Na Discovery science byl o tom celý pořad. Z toho všeho je jasné, že to jsou věci, které jsou buď určeny pro naši budoucnost, nebo až po změně myšlení všech lidí na celé Zemi.