Lotr2008

Bylo by podle vás humánní vyrábět komerčně minimodely koncentračních táborů?

Samozřejmě by byla úcta daným místům zachována, ale modely by sloužily pro lidi, kteří se o ně třeba zajímají a jenom je prostě chtějí mít ve zmenčené podobě doma (něco jako modely vláčků, model by byl velký třeba tak 40×40 cm; bylo by to podobné modelům, jaké jsou obvykle dnes v muzeích bývalých koncentračních táborů). Podle mě by to bylo v naprostém pořádku, navíc by to mohlo sloužit i k edukačním účelům na školách. Nebo by to bylo podle vás nemorální? Proč?

I když chápu, že z komerčního hlediska by to moc výhodné nebylo a skoro nikoho by to asi nezaujalo.

Nejlepší odpověď
Kazatel

A u velkého balení malý esesáček zdarma!

Další odpovědi
Filip84

No, humánní by to bylo určitě, protože silně pochybuju, že by na výrobu modelu Lageru bylo potřeba nějaké embryo nebo pokusy na zvířatech nebo něco podobného. Pravděpodobně se tedy ptáš, bylo-li by to ethické.

Samo o sobě na modelu Lageru, stejně jako na modelu guillotiny nebo šibenice, nic neethického není, je to historická záležitost. Jiná stránka věci ale je, k čemu by to bylo dobré.

Pokud by to potřebovaly školy, tak to bude prodávat SEVT, s ohledem na tu skutečnost, že to SEVT neprodává, tak to školy asi nepotřebují. Ona školní historiografie stejně nevěnuje období WWII takovou pozornost, aby Ausgerechnet na toto období potřebovali speciální model Lageru. To by tam museli mít v té škole model Bastily nebo právě třeba tu guillotinu či šibenici. Takže se to prostě nedělá.

Kdo jiný by si to koupil? Koupil bys to dětem domů „na hraní“? Asi nekoupil. Sběratel modelů baráků? Ten si to postaví, nepotřebuje na to komerční Hebel. Nevím, netvrdím, že by se to v nějakém množství neprodávalo, lidé kupují jiné koniny, akorát se obávám, že neethický by byl právě ten prodej právě těm zákazníkům, kteří by o to měli zájem, tedy, většině z nich, výjimky jsou ve všem, vždy.

Přijde mi to jako úplná kravina, nic ve zlém. 🙂

Rocker

Pokud má šikovný modelář dostatek dokumentace,dá se postavit cokoliv..
Zrovna v koncentračním táboře bych zase takový problém neviděl,je to několik budov,trávník,ces­ty,spousta ostnatého drátu a kupa figurek.Samozřejmě záleží na měřítku,čim větší model,tím víc detailů.

Lotr2008

Filip84: Tak třeba můj vnuk: je taky nadšenec do druhé světové a má rád LEGO, takže je mu líto, že LEGO nevyrábí nic z tohoto období (sice jsou i alternativní značky s touto tématikou, ale on je zatvrzelý „legomaniak“. Já bych klidně sety s nacisty vyráběl, třeba modely „dobytčáků“ s minifigurkami Židů, ale bylo by to spíše 18+ a ve všech setech by bylo o daném tématu povídání, aby každý věděl, o co jde a že je třeba míti vůči tomu nějakou úctu. Z etického hlediska to mně problém nedělá. Ale dnešní společnost by se nad tím jistě pobouřila a to asi nikdo nechce, navíc by asi moc zájemců nebylo (i kdžy kod ví?). Sice si to člověk může dnes i postavit sám, ale třeba přímo LEGO minifigurky z tohoto období neexistují.

Filip84

Já tomu rozumím, ale:

  1. neprodáš to. Je to podobný princip, jako já jsem si z LEGA stavěl dostavník a hospodu, ačkoli stavebnice byla na vlak a hrad. No, stavebnici hospody a dostavníku bys prodával hůř, a pro ta „divná“ děcka, která chtějí něco jiného, to není problém: postaví si to. Taková megafirma, jako LEGO, má ten business plan dobře zvažovaný a nastavený tak, aby se to prodávalo, průzkum trhu, jedno s druhým.
  2. Bylo by to kontroversní. Na co? Když jsem byl puboš, tak jsem, s velkým překvapením, zjistil, že se ještě v 50. letech vyráběly a prodávaly tak „nebezpečné“ hračky, jako byl funkční model parní lokomobily, nebo stacionární parní stroj(ek), nebo kamna s nádobím, ve kterých se opravdu dalo topit (klocíky, Pepo podpalovačem atp.), na plotně uvařit třeba vodu, a v troubě opéct, třeba, kousek slaniny. Dnes je jiná doba, výchova směřuje k větší a větší hyperprotektivitě, blbé děti jsou integrovány, etc. etc. Že to neskončí dobře, co to udělá, to víme z historie a psychologie, ale to tě, jako výrobce a prodejce stavebnic pro děti, poněkud nezajímá: kšeft je kšeft „erár chce deky, tak prodávám deky“.

Když bys udělal, dejme tomu z toho LEGA, stavebnici raně novověkého popravčího místa, nebo guillotiny na Náměstí revoluce, nebo něco podobného, bylo by to kontroversní, ale asi bys to i prodal. Jenže Lager z Velkoněmecké říše je třaskavé thema, pořád na to období lidé reagují zbytečně anymosně, vyvolal bys když ne zákaz dovozu a prodeje, tak kontroversní reakce prodejců, kteří by Ti to odmítali prodávat. Nechceš na krámě, aby se ti tam lidi „rvali“. Nepotřebuješ a nechceš.