Rokio

Byli středověcí rytíři vojáci?

Nejlepší odpověď
seraphico

Nebyli. Ve středověkých válkách bojovali jen a pouze rolníci, děti a šašci.
Dělám si srandu, samozřejmě, že to byli vojáci. 🙂

Další odpovědi
aliendrone

To záleží na tom JAK pojmeš termín „voják“. Z dnešního úhlu pohledu je voják příslušníkem ozbrojené složky (armády), kde vládne přísná subordinace a organizační řád.

Naproti tomu „rytířstvo“ byla jen nedisciplinovaná banda individuálních bojovníků, kteří byli jen VELMI obtížně zvladatelní a v bitvě prakticky zcela neovladatelní. Jo, je mi jasné, že mi teď někdo předhodí bitvu u Antiochie a Bohemunda z Tarentu, jenže to šlo o zcela bezprecedentní případ a situaci. Každopádně rytíři měli blíže k „vojákům doby kamenné“, než k těm dnešním. Zato takový římský legionář by se i z dnešního úhlu pohledu bez potíží označit za vojáka. :)

JežíšKristus

Ano. Původně se jednalo o obyčejného vojáka, později byl vyžadován urozený původ. Poté rytíři přestali bojovat a pouze se jednalo o šlechtu. Dnes je rytířem i Mr. Bean.

aliendrone

seraphico>>> Ty NEJDŮLEŽITĚJŠÍ nezmiňuješ – markytánky! Ve dne prodávaly chlast (v poli extrémně důležitá komodita!) a v noci „jiné zboží“. Venkoncem DODNES se bez jejich „služeb“ dlouhodobě neobejde ŽÁDNÁ armáda. ;) :D :D

Emefej

chlast = slast.

seraphico

Markytánky samozřejmě měly vždy své „speciální“ místo v armádách, ale bojovat by nikdy nemohly. Jen považ, jak by to asi vypadalo: Hrdinné vojsko, plné neochvějných mužů, by v plné rychlosti mířilo na zteč za hurónského pokřiku, když tu najednou by proti nim nestály stejně neochvějní muži, ale sličné markytánky. Útok by se rozpadl a každý jednu ženu popadl. Smilstvo s nepřítelem? Pro dobyvačného krále nepřijatelné. Říkám ne, ne a ne. Takhle se velké bitvy vyhrávat nedají 😄

aliendrone

seraphico>>> No dobře, ale stejně mi z vojny v hlavě utkvělo rčení:
„ZA ŽENY A CHLAST, UBRÁNÍME VLAST!“ ;) :D :D