Gus_Fring

Byla fyzika nejpopulárnější vědou minulosti?

Většinou nejslavnější vědecká jména jsou spojena s fyzikou, předpokládám, že to znamená, že fyzici jsou známější z důvodu větší popularity anebo ti největší géniové si častěji vybírali fyziku, protože byla populárnější či zajímavější pro ně.

Nebo to je blbost?

Nejlepší odpověď
Kelt

Když se díváš jedním směrem, tak máš omezený přístup k dané věci. Byli i dobří lékaři, politici, vojevůdci, obchodníci, cestovatelé. Měl bys konkretizovat. Kdo, kdy, kdo, co, jak a proč. 5W+1H. Co je podle tebe minulost? A proč si myslíš, že fyzici byli populární? Takový Prokop Diviš měl problémy díky svým pokusům. A jiní lidé taky. A badatelé pracovali v určitém oboru, měli obecné znalosti, dosti široké a měli přehled, proto měli nezkreslené závěry. Možná by ses tak díval i na medicínu, výrobu léků a vůbec nějaké technologické postupy. Je to tvůj náhled, ale nadšenec z biologie by tě přesvědčil o biologii a hudebník zase o hudbě.

Další odpovědi
Kepler

Fyzikové vždy přicházeli s objevy, které pochopil i průměrný člověk a měly i zásadní vliv na jeho život. Pára, elektřina, elektronika… Jak populární je chemik, který najde optimální chemickou technologii výroby něčeho nebo univerzální lepidlo?

Pepa25

Ne. Nejvýznamnější vědou hodně dávné minulosti byla filozofie, která dost dlouho zastřešovala všechny vědy (Issac Newton sám sebe popisoval jako „přírodního filozofa“). A raném novověku byla minimálně chemie stejně významná, protože lidé poznávaly nejen jevy, ale vůbec postatu složení látek. No a třeba Nobelovy ceny se od začátku udělují v 5 oborech …

EDIT: Omlouvám se, trochu jsem se vzdálil od té „popularity“. Ale jak je vlastně myšlena? Z pohledu veřejného uznání nebo vědecké atraktivity?