Avatar uživatele
Registrovaný

Byla bych povinna dokládat soudu pohyby na bankovním účtu opatrovance, pokud mám k němu dispoziční právo ?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Povinnosti opatrovníka stanovuje NOZ v § 465 a násl. Doporučuju přečíst. Když opatrovník spravuje jmění opatrovance, musí dle § 485 odst. 2 podávat každoročně vyúčtování do 30. 6., pokud nejde o vyjmenovanou výjimku.


Avatar uživatele
Stříbrný

Tak jsem v podobné situaci. Taky jsem dostal přidělenu pozici opatrovníka, který může disponovat s kontem někoho druhého. Jinak musím čekat na vyřízení soudních formalit. Nějaké peníze by měly zůstat na daném účtu a opatrovník se o účet a finance stará, protože opatrovanec nemůže. Doporučuji domluvit se s bankou a nechat si vyplatit skoro všechny peníze, ponechat pouze minimální částku na účtu, aby se účet nemusel rušit. Pak ty peníze můžeš použít dle potřeby. Kdybys udělala převod peněz elektronicky, je to vidět na historii a budeš to muset dokládat. Tak můžeš říci, že opatrovanec chtěl peníze pro sebe a že jsi mu je donesla. Další věc je ta, že v případě úmrtí opatrovance se jeho účet blokuje a částka, která je na účtu se počítá jako součást dědictví atd.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano, jste povina v případě potřeby prokázat, že jste nejednala v rozporu s oprávněnými zájmy opatrovance.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Nerozumím, to "dokládat soudu". Vy očekáváte nějaký soudní spor o to, zda jste postupovala správně? Nebo se ptáte, jestli budete muset někde něco automaticky hlásit?

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1286
Zlatý marci1 959
Zlatý quentos 689
Zlatý ivzez 668
Zlatý iceT 650
Zlatý annas 615
Zlatý hanulka11 535
Zlatý led 503
Zlatý panenka 488
Zlatý zjentek 470

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.