MonkeyKing

Byl v Mostě most?

Proč se to město tak jmenuje?

Nejlepší odpověď
anonym

První historické zmínky o osídlení místa, na kterém dnes stojí město Most, pocházejí z latinské Kosmovy kroniky české z 11. století, kdy přes zdejší močálovitou krajinu vedla stezka po dřevěných mostech. Odtud také pochází název města.

Více zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Most_(m%C4%9Bst­o)#Historie

Další odpovědi
annas

Ještě doplním něco ze stránky města Most německy Brüx. Město založené asi v r. 1041.

„Podle výkladu Josefa Mrázka z Vlastivědy Mostecka ( r. 1933) upravila pro Mostecké listy v roce 2008 Petra Trojnová.“

https://www.mesto-most.cz/puvod-nazvu-obci-mostecka-most/d-14987

"Z různých dokladů vyplývá, že nejstarší pojmenování našeho města bylo Hněvin most, latinsky Pons Gnevin, v různě psaných podobách. Asi do 13. století zanikl název Hněvin a z§stal jen Most.

Tvar Hněvin by jistě leckoho mohl svést k domněnce, že zde panovala sličná šlechtična jménem Hněva a soustava mostů snad patřila jí. Že by i v Mostě platilo staré známé „cherchez la femme“ – za vším hledej ženu? Bohužel, žádná taková dáma tu nežila,

Název Hněvin vznikl podle mužského jména Hněva – Hněvín, dnes by to bylo Hněvův most.

Soustavu mostů, bez nichž by nebylo možné cestovat a obchodovat s tehdejším světem, tu tedy vlastnil jakýsi Hněva. Po něm se jmenuje i Hněvín, v minulosti zvaný i Zámecká hora. Na ní postavil Václav I. hrad v letech 1238–1248. .

Protože mosty byly výrazným krajinným prvkem a důležitým střeženým přechodem přes bažiny, k němuž ústily staré cesty od žateckého a bílinského hradiště, aby pak v cestě jediné pokračovaly dále k Janovu a Mníšku a přes Krušné hory směřovaly na saskou stranu, stal se most symbolem tohoto osídleného místa a dostal se i do jeho názvu.

A jak vlastně vzniklo samotné slovo most? Po nahlédnutí do etymologického slovníku zjistíme, že má souvislost, která by dnes již nikoho nenapadla – od slovesa metnouti, metati, tedy ve významu hodit – most byl zřízen tak, že přes říčku bylo „přehozeno“ několik rovnoběžných klád, takže nebylo třeba podpěr stojících ve vodě. Hle, co vše je v pojmenováních ukryto"

Historie města v datech

https://www.mesto-most.cz/strucne-dejiny-mesta-v-datech/d-3445

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.