Amie

Byl Rudolf II. Němec?

Vím, že pocházel z Habsburků, byli to ale Němci? A pokud ano, co udělala Rudolf II. pro Plzeň?

Nejlepší odpověď
annas

Rudolf II.a Plzeň

http://www.roz­hlas.cz/toulky/vy­sila_praha/_zpra­va/372-schuzka-kterak-se-plzen-hlavnim-mestem-nasi-zeme-kvuli-rane-morove-stala--230338

Další odpovědi
arygnoc

Nie, Rakúšania.

MK44

Rod Habsburků vstupuje na dějinnou scénu ve Švýcarsku. Součástí středověké a raně novověké diplomacie byly sňatky s mocnými rody z různých zemí. Pojem národa, etnické či jazykové příslušnosti nehrál v těch dobách takovou roli, jak to známe z dob pozdějších. A šlechtické rody v boji o moc na tyto pojmy nebraly ohled, ani vůči poddaným, ani vůči vlastní rodině. Rudolf sám byl vychován ve Španělsku. Na jeho dvoře, nejdříve ve Vídni a pak v Praze byla komunikačním jazykem němčina (nejspíš její vídeňská varianta). Synům z nejvýznamnějších rodů se dostávalo prvotřídního vzdělání. K významným jazykům té doby, vedle němčiny a španělštiny, patřila latina, italština, francouzština, nizozemština. O Rudolfu II. je známo, že ovládal „více“ jazyků. S Francouzi jednal španělsky a o češtinu neměl zájem. V dnešní terminologii bychom ho snad mohli označit jako „národnostního kosmopolitu“.

Do Plzně se na rok uchýlil z Prahy před morovou nákazou. Co tím pro Plzeň „udělal“? Stala sídlem císařského dvora a přicházeli sem vyslanci. Místní obchodníci z toho mohli mít dobrý kšeft.