vařečka20

Byl Ivan Pavlov komunista?

Odpovědi
Hufnágl

Pavlov byl poměrně odměřený k Velké řijnové socialistické revoluci v roce 1917. Dokonce napsal dopis Stalinovi, ve kterém vyložil nesouhlas s tím, že na ruských univerzitách mohou učit pouze komunisté. Lenin i Stalin stáli na straně Pavlova a velice ho podporovali v jeho činnosti. I proto, že Pavlov byl důsledný materialista a objektivní vědec, sám byl však proti komunismu. Komunisticka strana dohlížela na to, aby Pavlov i jeho spolupracovníci měli pro výzkum neomezený prostor. Sovětský svaz se tak stal centrem pro studium fyziologie. Pavlovova fyziologie vyšší nervové činnosti se postupně stala naukou psychologie v Sovětském svazu a později i v zemích sovětského bloku včetně Československa. [3] [4]

Zdroj: https://wikiso­fia.cz/wiki/I­van_Petrovi%C4%8D_Pa­vlov

Gonfaloniér

Byl to antikomunista. Nebyl příznivcem SSSR.

led

Ano aj nie. Nepíšete, ktorý Ivan Pavlov.
Len v centrálnom Rusku ich je veľa a nájdu sa aj v ostatnom svete.

Ivan Petrovič Pavlov (známy pre nás cez slintajúceho psa)
„i keď revolúciu boľševikov v roku 1917 odsúdil, nakoniec boľševikom slúžil.
Jeho protesty proti novému režimu sa prejavovali najskôr nosením cárskych vyznamenaní na chlopni a pravidelnými návštevami bohoslužieb, neskôr veľmi otvorenými listami komunistickému vedeniu. "Žijeme v čase teroru a represií,“ napísal komunistickej vláde. Kohokoľvek iného by za to postavili pred popravnú čatu. Pavlov bol však pricenným materiálom.
V roku 1920 uvažoval o emigrácii – Švédi a Briti mu ponúkali kráľovské podmienky na prácu, ale Lenin ho nepustil. Naopak, prikázal, aby bol finančne zaistený z rozpočtu štátu a mal všetky podmienky na bádanie vrátane nového auta. Ku koncu života bol Pavlov už voči sovietskemu režimu celkom lojálny a hovoril, že sa predsa len mnohé zlepšilo."

Čítajte viac: https://encyklo­pedia.sme.sk/c/261040­3/pavlov-ivan-petrovic.html