dust8

Bude v ČR více rozšířen systém „radioblok“, který automaticky nedovolí strojvedoucímu odjet bez svolení dispečera?

kategorie: VLAKY!

Systém „Radioblok“ vyvinula po několika urgencích a tlaku Drážní inspekce pro ministerstvo firma AŽD. Systém automaticky nedovolí strojvedoucímu odjet bez svolení dispečera a nedovolí jízdu dvou vlaků proti sobě.

Zdroj: https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/nestesti-u-perninku-nemuselo-byt-odborar-rika-co-ho-mohlo-snadno-odvratit-111797

Odpovědi
Drap

Někdy ano.

anonym

Domnívám se, že zrovna radioblok ne, spíš se půjde cestou důkladnějšího celoevropského zabezpečovacího systému ETCS. Tento problém je třeba řešit komplexně, ne jenom berličkami. Otázkou je, jak rychle zavádění ETCS vlastně půjde, teď když je to pro paha Havlíčka „priorita“.

Do té doby bude nejspíš jen zavedena povinnost hlásit jízdu před odjezdem ze stanice, což by mělo plnit vlastně stejný účel jako radioblok, i když hlášení samo výjezdu na obsazenou trať přímo nezabrání, pravděpodobnost lidské chyby by se tím i tak měla snížit. Alespoň do doby zavedení ETCS někdy v roce 2025, kdy už by měla být lidská chyba vyloučena.

Pepa25

Jako obvykle je svět složitý a jde proti sobě několik faktorů pro a proti radiobloku:

  • je levnější a vhodnější pro lokálky
  • dá se realizovat docela rychle
  • pořád lepší než nic resp. čekáíní na ETCS
  • není kompatibilní s ETCS
  • není „tak dobré“ zabezpeční, proto nejdou na jeho vybudování čerpat EU dotace
  • náklady se přenášejí na dopravce, který by musel mít „krabiček“

± ekonomické zájmy (dopravců, firmy AŽD …)