Rokio

Bude mít prodavač rozdílnou mzdu, pokud má vzdělání v oboru, nebo má jenom základní vzdělání?

V případě, že jsou tři uchazeči o místo prodavač a hlásí se o něj u jedné firmy. První má základní vzdělání, druhý je vyučený prodavač a třetí má obchodní akademii, měl by každý jinou nástupní mzdu, pokud by byl přijat?

poznámka: Nechci slyšet, že to u každé firmy může být jinak. Zajímá mě, jak je to většinou.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… ne, jako zaměstnavatel vezmu toho bez vyučení, protože práci za kasou ho naučim do tejdne a nemusim mu platit za nějaký výuční papíry …

… jako zaměstnavatel platim lidi za práci, jsou obory, kde je potřeba škola nebo nějaký kurz (elektrikář, řidič) ale prodavač mezi ně teda rozhodně nepatří, a jestli se mi absolvent obchodky hlásí na pozici prodavače, tak buď k tomu má rodinný důvody, nebo je s prominutím dost neschopnej, že se nechytil jinde, a ani v jednom případě, mne to nenutí jim platit víc, než je minimální mzda, nebo co vyjednali odbory … máme kapitalismus, ne socialismus, kdy se platilo za zásluhy …

Další odpovědi
Lamalam

Za stejnou práci stejná mzda.

briketka10

No pokud nechceš slyšet, že u každé firmy je to jinak.
Ale tak to dnes chodí víš. Nemůžeš si vybírat je to tak.

Manuálně zručnější má větší šanci získat práci aniž by
musel mít nějaké vzdělání. (to si může doplnit i při práci)

Se ZDŠ by měl nejméně, vyučený více, uchazeč s SOU
by měl nástupní plat nejvyšší.
Záleží opravdu na té každé firmě.

Emefej

Platí se za odvedenou práci, nikoliv za vzdělání.

ivzez

Ptát se a diktovat si, co nechceš slyšet?
Obzvláště v případě, že jiná odpověď, než ta nechtěná, ani není možná?

Všude je to jinak.
Základem je si uvědomit, že mzda je smluvní → vždy jde o smlouvu
se zaměstnavatelem. Jakou mzdu si kdo se zaměstnavatelem sjedná,
takovou bude pobírat.

U prodavače může jít o práci zařazenou od 1. či 2. (vyrovnávání zboží
do regálů, pomocné práce po ± 5. skupiny prací (vedení směny).

Bude záležet na tom, jakou nejtěžší (nemíněno fyzicky) práci bude
zaměstnavatel po zaměstnanci vyžadovat.

Práce prodavače pracujícího s hotovostí
by měla být zařazena minimálně do 3. skupiny prací.

______

K tvému příkladu:
Podle mne by měl být nejlépe ohodnocen vyučený prodavač,
pokud ovšem bude pracovat v oboru, pro který se vyučil.

Abolvent ZŠ a OA na tom mohou být ± stejně,
protože ani jeden z nich neplňuje kvalicikaci.