MasterGames

Brownův pohyb je náhodný pohyb mikroskopických částic v kapalném nebo plynném MÉDIU?

Znamená v této větě médium-SKUPENSTVÍ?

Předem děkuji za odpovědi :D

Odpovědi
Edison

Ne, spíše materiál, hmota, látka…

Kepler

Pokud si dobře pamatuju ze školy, Brown pozoroval pohyb pylových zrnek ve vodě. Médium v tomto případě znamená prostředí.

cochee

Ano. V kapalném nebo plynném mediu.
Skupenství je vlastnost látky – nikoliv látka sama. Medium (médium) – prostředí, tvořené nějakou látkou (materií), nosič.

Gus_Fring

V kapalině i plynu. Médium je výplň prostoru, nějaká látka.

Edison

Cochee, popsal jsi to dobře, jen ta odpověď je NE. Nakonec jsi to sám napsal. 😉

cochee

Odpověď je snad ANO, ne? Odpovídám na základní otázku. Pokud je na rozvoj otázky (a zde je jím dokonce další úplná otázka) odpověď jiná nebo dokonce opačná, ignoruji. Zde jsem tedy odpověděl „jawohl“ a následný rozvoj jen dovysvětlil. To je zde někdy nešvar, pokládat v jedné otázce více nežli jednu otázku.

Edison

Ptá se, jestli médium je totéž, co skupenství. To je základ otázky tazatele. A to NENÍ. A tomu odpovídá i několik dalších odpovědí, četně té Tvé.

cochee

Podle mne základní dotaz je ten, co je napsán tučným písmem, nikoliv to, co je dopsáno v „rozvití dotazu.“ Zda je médium = skupenství – není v základním dotazu. Ve skutečnosti spousta lidí tím dodatkem otázky se buď zeptá na něco úplně jiného (dalšího) anebo jasně položenou otázku úplně znejasní a převrátí hore kopytama. Takže já se snažím, pokud je tomu tak, odpovídat jen na ten základ a dodatek otázky když tak rozvinout v dalším textu. Já si osobně myslím, že by se mělo trošku zvětšit pole pro základní otázku (aby tam vešel větší text) a pole pro „dovysvětlení“ zrušit bez náhrady. Stejně tam pořádné množství lidí píše nějaké romány, když to vidím a je to na víc jak 15 sekund čtení, tak to ani nečtu.

Dochy

Kdyby zmizelo pole „doplnění“ jak bych asi popsal dostatečně třeba toto pozorování?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/had-libi-se-mu-ve-vode-vzor-pripomina-sachovnici-byla-to-uzovka
Ani na to neklikej, stejně to za hned zavřeš… 😉

cochee

No vidíš, ale zkrátit by to vyprávění šlo, na pouhý popis toho hada – a to by se do většího pole pro dotaz vešlo 🙂 i tak ale tady si „dovyprávění“ neodporuje s otázkou a napsané to bylo s hlavou i patou, takže za mě, až na délku, celkem ok :)

Dochy

Mno to je otázka… Nějaká zbytečná omáčka tam je, ale jinak: popis hada a jeho pozorované chování, popis prostředí, popis lokality (dosud vše informace, které mohou pomoci s určením druhu), pár řádek vysvětlujících omezení pozorování (čímž dle zkušenosti lze předem vyloučit 50% vzhledem k situaci nesmyslných poznámek jako třeba „tak nám ho vyfoť“) Ve výsledku, kdybych se snažil, mohl bych to zkrátit tak o 10%, ne o víc, to už by tam mohli chybět podstatné informace.