dudu

Baví se dnešní děti ještě některými hrami z mládí současných starounů?

Nedávno jsme s nostalgií vzpomínali na oblíbené hry našeho mládí. Moje paní si ihned vybavila hru s „panákem“ a já např. jarní cvrnkání kuliček, ale především naši nejčastější „hru na partyzány“. Trávili jsme při nich hodně času a nezřídka se jednalo o téměř líté boje. Dnešní mladá generace možná tuto zábavu považuje za směšnou až primitivní, ale:

  • díky tomu jsme trávili většinu volného času pohybem v přírodě
  • svoje kamarády znali nejen ze školy, ale též v jejich rodině a výjimečně i tzv. na tělo – po nevinných šarvátkách.

Vy dříve narození, zdali pak si ještě vzpomenete na pravidla zde připomínaných her a nemáte také pocit, že současná technika dnešní děti nejen o hodně ochuzuje, ale možná i zbavuje schopnosti přežívat za extremních podmínek.

Nejlepší odpověď
tforro

Kdepak nebaví. Tablet, mobil a počítač se o zábavu postarají. Pamatuju si, že jako malý jsme s klukama staveli bunkry z větví, nebo na stromech. Lezli jsme po stromech, a to i na cizích zahradách pro třešně a tak…Dělali jsme hráze v potůčcích u lesa a prostě pobíhali venku. Hodně nás přitahovali bažiny, jestli dokážeme po drnech z trávy přeskákat na druhou stranu. Takže jsme občas někdo přišel o botu. Chodili jsme na louky ke kravám a uprostřed louky byl lesík a tam jsme se před krávama schovávali, dokud je nepřestalo bavit na nás čekat… A zkoušeli čůrat na ohradník a dotýkat se ho pomocí stébel trávy. Když se někde vykopala díra a dole byl jíl, tak jsme byli po hraní s ním špinavý od hlavy až k hlavě. Prostě jsme zlobili, dělali blbosti atd… Jó dneska ani na ten strom nedokážou děcka výlézt.

Další odpovědi
zjentek

Život je dnes mnohem agresivnější, hra na partyzány by dnešní mladé kluky skutečně mohla alespoň na nějaký čas uvolnit od násilí a osvobodit je z extrémních podmínek hrubosti, ať už se pohybují kdekouli.
Dnes každý správný mladý muž, má umytého udičku a v kapse nuž!
Ratatata- mrtvy, počítáš do dvaceti!

Kulpix

Moc ne, kde jsou ty doby, kdy jsme lezli po stromech, padali dolů, rozbíjeli na rybníku led, a bavili se tím, kdo tam dŕíve sletí :~).
V zimě to bylo, kdo do sněhu vy**ije lepší obrázek a jiné voloviny. Nedej bože, aby nás někdo chytil, když jsme šli ze školy a zvonili na všechny zvonky a utíkali se schovat.
Nesmím opomenout, že tenkrát, nosil nůž každej kluk. Ať už rybku, nebo švýcarák.
Ten se švýcarákem byl vždycky někdo víc:~)

agentpv

dnešní dětičky (znám ty do 8 let) se nedovedou kamarádit a tvořit party. Dát jim prak nebo luk, tak si polámou prsty, případně ruky (na PC střílet dovedou z čehokoliv) Nejraději si hrají na Nindže a nesmyslně se ohánějí kolem sebe rukama a nohama. Ale běda jak se někoho dotknou – to je okamžitě histerický pláč byť z toho není ani modřina. Jednu starou hru ale akceptují – kámen papír nůžky

dudu

Tehdy každý správný partyzán měl dřevěný samopal, sirky, nůž rybičku, malou udičku, krabičku cigaret /v mém případě Marice/ a další nezbytnosti /provázek, atd./.

Kepler

…a taky věc nejklukovštější ze všech: prak! Žádné veřejné osvětlení, domácí zvířectvo nebo zasklení opuštěné budovy si před námi nebylo jisté.