dust8

Až jak velká je Richterova škála?

Nejlepší odpověď
marci1

Známé jsou stupně 1–8. Existuje i 9. a 10.stupeň. Nemá horní hranici. 🙂
Richterova stupnice je asi nejznámější stupnice světa. Podle jména ji vytvořil pan Richter, americký vědec. Jedna ze zajímavostí této stupnice je síla každého stupně. Každý stupeň uvolňuje 32× větší energii než stupeň předchozí. Richterova stupnice nemá horní hranici, přesto jsou známé většinou stupně 1– 8. Její popis je zhruba takovýto:

Mikro méně než 2,0 Nepocititelné, zaznamenané jen přístroji cca 8000 denně
Velmi malé 2,0 – 2,9 Zaznamenatelné, většinou nepocítěno cca 1000 denně
Malé 3,0 – 3,9 Často pocititelné, žádné škody cca 49 000 ročně
Slabé 4,0 – 4,9 Drnčivé zvuky, významné škody nepravděpodobné cca 6200 ročně
Střední 5,0 – 5,9 Může způsobit škody slabším konstrukcím cca 800 ročně
Silné 6,0 – 6,9 Možné ničení do 100 km cca 120 ročně
Velké 7,0 – 7,9 Může velmi zničit celé oblasti cca 18 ročně
Velmi velké 8,0 – 8,9 Může ničit a způsobovat závažné škody do stovek km cca 1 ročně
Masivní 9,0 – 9,9 Působí na tisíce km a způsobovat závažné škody do velké vzdálenosti cca 1 za 20 let
Globální (Super) 10,0+ Nikdy nebylo zaznamenáno, možnosti planetárních škod cca 1 za miliony let
https://sites­.google.com/si­te/wwwzemetre­seniwebcz/richte­rova-stupnice

Další odpovědi
Kepler

Marci mě o chviličku předběhla. Jen dodám, že když spadnu s postele, dělá to asi 2,5 Richtera.