marcel99

Anestezie při stěrech z rány?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli a jak běžné je lokální, případně celková anestezie při odebírání vzorků (stěrů) z rány na ruce. Když jsem měl cca 10 let, podstoupil jsem tento zákrok bez jakýchkoliv přípravků proti bolesti, či anestezie. Pan doktor se mi vatovou tyčinkou „vrtal“ nejen v živé tkáni (což by možná ještě nebyl takový problém), ale také (velmi důkladně) v nervech levé ruky, kde se stěr prováděl. Po 5 minutách největších bolestí které jsem kdy zažil (a že jich nebylo málo), křiku a pláče, jsem propotil pyžamo i s postelí. Převléct mne musela sestra, jelikož jsem se nemohl udržet na nohou, natož se obléknout. Po této minutové pauze, následovalo dalších 5 minut stejného utrpení. Pan doktor poté mé matce sdělil, že jelikož jsem zákrok tak špatně snášel (což mi přijde logické, když se někomu vrtáte v živých nervech), příště podstoupím anestezii. Takže bych chtěl teď, po asi deseti letech vědět, jestli jsem opravdu reagoval oproti ostatním pacientům postupujících tento zákrok přehnaně, nebo jestli panu doktorovi jenom nedocházelo, že mi „hraje na nervy“. A jako poslední věc by mne zajímalo, zda-li se dá tato bolest nějak srovnávat s porodními bolestmi. Kamarádka si pevně stojí za tím, že porod rozhodně bolí mnohem více. I když sama ještě nerodila. Na mé škále bolesti od 0 po 10 je to jednoznačně 10. Na druhou stranu, jsem byl dítě které se teprve blížilo k pubertě. Ohledně tohoto druhu bolesti jsem nenašel žádné články.
Děkuji za Váš čas a odpověď.
Hezký den.

Odpovědi
nyjono

Pokud se provádí bolestivý lékařský zákrok, a lze to, dává se přednost lokální anestezii, která méně zatěžuje organismus.
Mé příbuzné operovali koleno – náhrada kolenního kloubu, což je celkem velký zákrok a také měla pouze lokální anestezii.
Míru bolestivosti asi posuzuje lékař, který zákrok provádí.
Možná mohla matka o anestetikum požádat.

ivzez

Obávám se, že na tuto otázku Vám kompetentně neodpoví ani lékař.
Ten, který zákrok prováděl, by to nejspíše „zlehčil“ (případnou vinu by nepřiznal)
a korektní lékař, který u zákroku nebyl, se k němu nevyjádří.

Další věc je, že každý z nás je jiný, každý máme jiný práh bolesti.
Co jednomu působí utrpení, může jiný snášet bez problémů.
Proto ani ten, kdo zažil podobný zákrok, nedokáže kompetentně odpovědět.

Dochy

Rovnou říkám, že obou druhů bolesti jsem byl ušetřen. Ale podle mně to srovnávat ani nepůjde. Co já vím, tak každá žena prožívá porod jinak. Jsou ženy, pro které je to příšerné utrpení (i když po fyziol. stránce je vše v pořádku) a jsou ženy, které si jen odskočí na deset minut na sál… (o komplikacích nemluvím, tam se to pak může dost dramaticky změnit)