Pottato

„… a odsuzuje se k trestu v délce dvou let s podmíněným odkladem jeden rok.“ Co to znamená?

Znamená to, že za rok půjde do vězení na dva roky? Nebo že po roce ho pustí na podmínku a když nic během toho roku neudělá, do vězení nenastoupí?

Nejlepší odpověď
annas

"Podstata spočívá v tom, že soud vynese odsuzující rozsudek, ve kterém uloží trest odnětí svobody, ale jeho výkon odloží pod podmínkou, že se odsouzený bude během zkušební doby řádně chovat a vyhoví stanoveným podmínkám

Vychází z předpokladu, že již samotné trestní stíhání, řízení a vynesení rozsudku spolu s hrozbou event. výkonu trestu mohou mít preventivní účinky

Ve zkušební době mohou být uloženy přiměřené povinnosti a omezení směřující k tomu, aby pachatel vedl řádný život.

Při posuzování, zda se odsouzený osvědčil, závisí rozhodnutí pouze na chování odsouzeného ve zkušební době.

Neučinil-li soud do 1 roku od uplynutí zkušební doby rozhodnutí o tom, že se odsouzený osvědčil nebo že se trest vykoná, aniž na tom měl podmíněně odsouzený vinu (vina tu např. je, když je pachatel stíhán pro nový TČ spáchaný ve zkušební době, vinu by v tomto případě nenesl, pokud by došlo k závažným průtahům ze strany orgánů činných v trestním řízení) má se za to, že se podmíněně odsouzený osvědčil.

Bylo-li vysloveno, že se podmíněně odsouzený osvědčil, anebo má-li se za to, že se osvědčil, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen."

V podstatě máte pravdu, ale pro upřesnění formulací cituji ze stránky

„Podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody, podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody s dohledem“

Najde i víc podrobností, které se týkají činností ve zkušební době.

http://www.ius-wiki.eu/trestni-pravo/pfuk/tres­t/zkouska/otaz­ka-a-24

Další odpovědi
Pepa25

Ani jedno. Do vězení nepůjde vůbec – pokud v pobě podmínky nic nespáchá. Pokud ano, tak si odsedí ty 2 roky + případný trest za nový skutek.

iceT

Ve zkratce to znamená, že pokud se dotyčný bude celý rok chovat slušně, do vězení nenastoupí, ale pokud se dopustí trestného činu, odsedí si ty dva roky plus podmínku. To je dohromady tři roky.

Dochy

Ani jedno, ani druhé. Když neudělá blbost, vůbec sedět nepůjde. Když během zkušební doby (1 rok) blbost udělá, odsedí si ty 2 co už mu napočítali + to, co si tou blbostí vykoledoval navíc.

Dochy

IceT: Ale no tak… 2+1? Co je to za nesmysl?