annas

21/2 Mezinárodní den mateřského jazyka. Nezacházíme se svou mateřštinou ledabyle? Nezapomínáme na její spisovnou podobu?

"Tento svátek vyhlásila organizace UNESCO v roce 1999 na počest uchránění bengálského jazyka v roce 1952, i za cenu krveprolití, a tímto dnem by si svět měl připomenout různorodost a důležitost zhruba 6000 jazyků, kterými se na naší planetě stále mluví..

Pro záchranu bengálského jazyka přišli totiž o život 4 studenti..

V době globalizace se posouvá různorodost jazyků do ústraní. Tisícům z nich hrozí v blízké době zánik. AČ je mateřština jakkoliv důležitá, je dobré znát i další řeč.´"

Vzpomeňte si na dobu národního ob rození –„V jazyku je naše národnost.“ Josef Jungmann“

https://www.top­zine.cz/dnes-je-opet-21-unor-mezinarodni-den-materskeho-jazyka

Připomínám otázku uživatele nyjono: „Kolik let ještě dáváte českému jazyku?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-let-jeste-davate-ceskemu-jazyku

1. Možná si pamatujete krátké říkanky, ale snad je vhodné si připomenout i některé jazykové jevy, v nichž se často chybuje.

Např. je vždy pravda, nikoliv pravdou, význam předložky díky, rozdíl mezi užitím slovesa shlédnout a zhlédnout, téměř „mimozemské“ i/y, rozdíl mezi zájmeny jaký, který atd. .

2. „Je čeština bohatý jazyk? Bohužel i co se týče vulgárních slov!?“ „Mohl by Shakespeare závidět češtině nádherný humor a hudebnost?“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/268967-martin-hilsky-shakespeare-by-mohl-cestine-zavidet-nadherny-humor/

1. citát Ann Urbanová; 2. citát Martin Hilský

https://citaty­.net/citaty-o-cestine/

3. Je to „brnkačka“ vyslovit rychle a nahlas?
.
Drbu vrbu. Strýček Šusta sušil švestky v Sušici. Strč prst skrz krk. Kmotře Petře, nepřepepřete mi toho vepře, jak mi, kmotře Petře, toho vepře přepepříte, tak si toho přepepřeného vepře sám sníte.

4. Má Jan Werich pravdu? „Čeština je krásná řeč. Ona má obrovskou plejádu slov pro obyčejný věci. Třeba kulaťoučké jablíčko. To neřeknete jinou řečí. Angličan musí říct “a litte round apple“, malé kulaté jablko…. Tomu přece chybí barva i vůně.“

https://citaty­.net/citaty-o-cestine/

Obrázek https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/04/23/11/03/bo­oks-2253572_960_720.jpg

Na závěr opět připomínám slova svého oblíbeného Karla Čapka

„A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. ….“

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Nejlepší odpověď
Kepler

K tomuto tématu jsem se už vyjádřil mnohokrát. Ano, čeština by si opravdu zasloužila lepší zacházení, bohužel i ze strany samotného ÚJČ. Především veřejně činné osoby, moderátoři, politici apod. by měli být širokým masám příkladem. Je to smutné, ale nejsou.

Další odpovědi
hapiky

Jestli je čeština tak líbezná, tak je to proto, že si kdysi Češi slova, které neměly přesný český ekvivalent sami pojmenovávali tak nějak od srdce a to potom zní mnohem líbezněji než vše od jednoho obrozence.

Drap

Myslím, že s mateřštinou ledabyle nezacházíme. Nejen spisovný jazyk, ale i jazyk hovorový, všechna nářečí, slangy a i používaná některá cizí slova patří stále do rodné řeči. Osobně jsem přesvědčen, že většina našeho obyvatelstva obzvláště ti už vyzrálejší a starší si své řeči patřičně váží.

  1. Samozřejmě pamatuji a vzpomněl bych si na říkanky a jazykolamy ještě z dětství. I když některé je obtížné rychle vyslovovat, tak i tyto dokreslují a obohacují naše dědictví po předcích. A co se češtiny týká, ta si myslím, že skutečně i Shakespeare by nám mohl barvitost a rozmanitost češtiny závidět.
  2. Toto se obtížně srovnává, ale myslím že i ve vulgárních slovech, nadávkách a podobně, je čeština dostatečně bohatá a barvitá.
  3. Už jsem o tom sice psal. Tyto uvedené ještě zvládnu, ale i kdyby to šlo obtížně, nic to na skutečnosti a kráse češtiny nemění.
  4. Bezesporu má pravdu. Ztotožňuji se s ním v tom, že malebnost, zpěvnost, o výrazy odlišující od sebe drobnosti a drobné variace popisovaného jevu , že v tom je čeština nepřekonatelná a nenahraditelná. Někde jsem kdysi četl, že největší slovní zásobu má angličtina. Považuji to za nesmysl. Dovedla by angličtina tak malebně, krásně a barvitě povědět naše pohádky, básně, lidové písničky a podobně?

    Stejně jak máme bohatý jazyk, tak máme bohatý smysl pro humor a dovednost bavit se i nepatrnými drobnostmi.

aliendrone

DODNES mi NIKDY NIKDO nevysvětlil, v čem jsem na tom lépe s češtinou (např. oproti němčině nebo angličtině) nebo k čemu mi je vůbec čeština dobrá (nechci napsat rovnou LEPŠÍ, což je mi tak nějak přirozenější, ale hned bych kvůli tomu byl za maximalistu) v porovnání s jiným jazykem. Jaké výhody z češtiny plynou, no?! ;) :D

A to nemluvím o tom, že jazyk (odlišný) je HLAVNÍM nástrojem nacionalismu, který lidi ROZDĚLUJE, místo pozitivního spojování. Všiml jsem si z vlastní praxe, že v noci do večerky, kde na mne mluví čong perfektně česky chodím nakupovat, zatímco druhému takovému kšeftu, kde „to mos doblá, koupilá“ se vyhýbám. (pokud to není vyloženě kontraproduktivní) Tudíž z praktického hlediska (a uznejme že to je HLAVNÍ – oproti nějakému „kulturnímu dědictví po předcích“ za které si jednak nic nekoupíme a ani druhak se nic nedozvíme) je celá otázka BEZVÝZNAMNÁ. To kdyby místo „kulturního dědictví“ někdo usilovně prosazoval JEDNOTNÝ CELOSVĚTOVÝ JAZYK, byl bych pro všemi 10 – ale to je bohužel jen snění.

ad 1 – NÁDHERNÁ ukázka toho, jaké ZHOVADILOSTI z toho plynou – proč, když čeština UMOŽNUJE skloňování NEMOHU použít 7. pád (je pravdou)? Jistě na to existuje nějaké pravidlo (dementoidní) – tak jako tisíce jiných (stejně uměle dementoidních a především NEPOTŘEBNÝCH)! Jazyk by NEMĚL být opresivním nástrojem akademiků (jako např. ČJ), naopak – měl by umožňovat co nejsnažší a nejsrozumitelnější komunikaci!!

ad 2 – Čeština je chudičký jazyk – v porovnání s angličtinou v počtu termínů úplný žebrák. Zvukomalebná mi přijde francoužština či slovenština (pokud mluví ženy, chlapi mi zní jako buzíci), co se týká angličiny, tak mi to přijde nastejno s češtinou – oboje má svoje, není důvod k závisti. :)

ad 3 – Neznám nikoho, kdo by dokázal bezchybně opakovat „drbu vrbu“ (s frekvencí 2Hz prostě říkat to dokolečka co půl vteřiny) po dobu jediné minuty. :) ;)

ad 4 – Nemám tak huboké znalosti jiného jazyka, abych to byl schopen relevantně posoudit, nicméně jsem si JISTÝ, že mnoho věcí, které kostrbatě vyjadřujeme v ČJ lze v jiných jazycích vyjádřit neuvěřitelně snadno. Snad mi místní polygloti vypomohou příkladem, nějak si nejsem schopen něco vybavit, což je ale při mém chaboučkém jazykovém talentu normálka. ;) :D :D

Bobek 2

„Nezapomínáme na její spisovnou podobu?“ – Tak jistě, i ten uměle vytvořený jazyk, který nazýváme spisovnou češtinou, bychom si měli udržovat. Ale především se zapomíná na nespisovné formy češtiny. Kdejaký šprt nedokáže správně používat obecnou češtinu nebo správně napsat slangové slovo. A na tom se odkope.

Edison

Annas, já myslím, že BOHUDÍK je bohatá i na vulgarismy… Třeba anglické „fucking“, které se použije prakticky na všechno… U nás ho nahraqzujeme tolika vulgarismy, že to ani spočítat nelze. Např. takový Pulp Fiction. Ten český dabing je prostě dokonalý… Zatímco v tý restauraci je všechno „fuck“ a „fucking“, všimětesi kolik termitů je tam užito v češtině… A mnoho dalších scén…

annas

Edison
Ale dá se brát i tak, že je i na ně čeština bohatá. Ve spisovném jazyce sice nejsou žádoucí, ale jinak je třeba vědět, kde a kdy je užít.

Sice mo anglicky neumím, ale mám bohatší slovní zásobu.

Edison

Určitě to tak je.. Jjá jsme taky psal o obecné češtině, která je nám spíše bližší, než ta „akademicky“ spisovná, žáno… 😁

Edison

Keplere, ale ÚJČ s češtinou nedělá ví, než že DOKUMENTUJE její stav a vývoj… Takže s tím osočováním bych byl opatrnější.

annas

Už jsesm to někde zkmiňovala, že málokdo s ˇUJCAV něco konzukltuje. Sopíš některý novinář.

Třeba jazykáři nesouhlasí s hodností generálka (kvůli mnoha jiným význanmům), žena generál.

Na druhé straně v korupusu jazykáři sledují slovní obraty. Některé pak zařadí do mluveného jazyka. Zjednušily se i některé tvary – infinitivy, tvar mnem, předložka z místio s (kromě 7. pádu a zastarých tvarů) atd,.

Na druhé straně kodifikovali tvar pootencionální vedle původního správného potenciální.

Myslím si, že i čeština vlivem poltického systému a vyjadřování poitiků zařadila některé výrazy, které nejsou správně vytvořené. Těžko říct.

Bobek 2

Každý nový jazyk vznikl tím, že se zkomolil jiný, předtím existující jazyk. Správnost utváření jazyka je jiná než správnost puristů a jazykových inženýrů. A kodifikátoři a normalizátoři vždy měli v jazyce jiné tendence než literáti a další, kdo jazyk tvořivě a citlivě používali. Nejhorší jsou ti, kdo se našprtají nějakou uměle nadekretovanou „jedinou správnou možnost“, zvyknou si na ni a pak nemohou přenést přes srdce, když se ta kodifikace změní, a to i kdyby se změnila k přirozenější, logičtější nebo správnější podobě. Však já se taky těžko smiřuji s tím, že tvar „oni sází“, původně nářeční, byl uznán za spisovný – však ho dodnes používá tatáž sorta lidí, kteří píšou „oni jí“ a „oni ví“.

annas

aliendrone,

děkuji za názor, i když je docela jiný, než je ten můj. Ale samozřejmě beru.

Ale podle mě je čeština určitě krásnější než angličtina. 🙂

„Stará dobrá čeština. Neničme ji.“ Martina Kavková

https://www.stu­denta.cz/life/mi­llennials/komen­tar-stara-dobra-cestina-nenicme-ji/r~b47e2036­38ae11e88b47ac1­f6b220ee8/

aliendrone

„…děkuji za názor…“

Pravděpodobně to je od Vás nějaký projev zdvořilosti a kultivovanosti, ale neudvědomujete si, že zvukové receptory aliendrona NEDOKÁŽÍ zachytit zvuk slova „děkuji“, natož mozek pochopit jeho význam! ;) :)

Aliendrone slyší teprve na zvuk šustění bankovek, popřípade cinkání mincí (to ovšem pouze pokud jsou raženy ze vzácných kovů Au, Ag, Pt apod.)!

Spíš mne zajímá důvod a srovnávací kritéria, proč by měl být ČJ „krásnější“. Venkoncem Angláni (snad s vyjímkou Skotů) se rozpláčí při pokusu říci české „CH“ a zkoušet takové „Ř“ je pro ně ekvivalent těžkého fyzikého trestu. ;) :D :D

NE že bych angličtinu měl v oblibě (hovor je pro mne utrpením, ještě tak si počíst, to mi celkem jde) – ostatně to platí pro jakoukoliv jinou řeč, jen si prostě říkám, že Čech (většina) se snadněji naučí slušně anglcky, než „tomík“ česky. Čeština musí být pro nerodilé mluvčí asi MASAKR! ;) :)

annas

Před 2 dny jsem hledala, jak se řekne vteřinové lepidlo.

Jen slovo second – kolik má významů na rozdíl od čestiny.

https://transla­te.google.cz/#vi­ew=home&op=tran­slate&sl=auto&tl=cs&tex­t=second

Třeba girl = dívka, holka, děvče, dcera. Kde je pak dívenka, dívčina, holčika atd.

Takže v tomto směru souhlasím s Werichem.

Samozřejmě čeština je jiný typ jazyka – – flektivní – ohýbá se, zatímco angličtina – analytický § tvoří grmatatické funkce jinak.

aliendrone

No dobře, dobře! Nebudu diskutovat o něčem, čemu rozumím jako koza petrželi. (BTW – nechápu, proč by koza měla coby býložravec NEROZUMĚT petrželi! ;) :D

Spokojím se tedy s konstatováním, že aliendrone je nejkrásnější, nejúžasnější, nejskvělejší atd.! :D :D ;)

annas

Koza neřeší, co všechno zdravého petržel obsahuje, netuší, že petržel byla u starých Řeků bylinou smrti. Mrtvým se dávaly na hrob kytice z petržele.
--

Na sto hříchů, na mou duši, vám nejvíc sluší konstatování v poslední větě. 🙂

aliendrone

ad „Na sto hříchů, na mou duši, vám nejvíc sluší konstatování v poslední větě. 🙂“

No KONEČNĚ zde někdo prokázal vysokou vrozenou inteligenci a vytříbený úsudek! ;) :D
Všichni ostatní (a nejvíc pochopitelně Kepler spolu s led!) se STYĎTE!!! ;) :D :D :D ;)

led

Vyznávač angličtiny aliendrone, vážený mimozemšťan, čo sa týka bohatosti jazyka, čeština patrí k tým bohatším než angličtina, ktorá je prístavom pre lode iných jazykov a zanechávali stopy svojej prítomnosti.
Bohatosť českého (aj slovenského) jazyka, spozná len ten, ktorý tú bohatosť naozaj využíva, snaží sa pochopiť a „neopičí“ sa po výrazoch v cudzích jazykoch, ktorým prevažne ani nerozumie. Len chce byť „moderný“. Priznávam s hanbou, že to nie sú moje slová, ale vyjadrenia cudzincov, ktorí sa češtinu a slovenčinu došli k nám učiť.
Ale vo vašom prípade, čo iné možno čakať od stroja, ktorý ako materinskú reč pozná len „0“ a „1“. Už dokonca aj ten nešťastník Google sa naučil viac výrazov, aj keď mu to dosť trvalo. S úctou k vašim „integrovaným binárnym kontaktom“ zostávam s pozdravom: polepšite sa a neopičte sa po ľuďoch…

annas

🙂

aliendrone

Velevážená démonická Excelence led, s VELKÝM (a patřičně škodolibým) potěšením mohu konstatovat, že Vaše voodoo snaha zmást aliendrona byla úspěšně exorcistou zažehnána – a to hned vícekrát! ;) :)

Jednak NEJSEM vyznavač angličtiny ani jiného jazyka, které byly zajisté VAŠÍM přičiněním uvedeny v život jen proto, aby trápily a přiváděly k zuřivosti nejkrásnějšího, nejúžasnějšího, nejskvělejšího a tak vůbec MĚ! Kdyby VŠECHNY jazyky zítra zmizely a celý svět by mluvil pouze česky, slavil bych TAK USILOVNĚ, že by celá hospoda pila na můj účet! Bohužel je to JEN krásný sen – to zaprvé. :)

Za druhé – i když je pravdou, že nejsem ani zdaleka ideální kandidát na pouzování jazyků, tak přeci jen se o to mohu pokusit. V počtu slov čeština brutálně zaostává za angličtinou – o tom nemůže být diskuze a to je podle mne HLAVNÍ kritérium. Jestli jazyk nezvládá substantiva, je úplně lhostejné jaké k nim můžeme přiřazovat adjektiva – viz příklad od Wricha v otázce.

Věta „Opravdu překrásně kulaťoučké ------.“ je možná „hezčí“, než „A really beautiful round APPLE.“, ale podle mne rozlišené vyjádření kulatosti nevyváží fakt popisu K ČEMU se ta kulatost vztahuje. BTW – dokážete mi popsat alespoň JEDEN faktický ZÁSADNÍ rozdíl mezi věcí „kulatou“ a „kulaťoučkou“ (který by bez dalšího ospravedlnil použití RŮZNÝCH adjektiv)? I kdyby ano, stejně to nevyváží fakt, že je lepší vědět CO je kulaté, než rozpoznat rozdíl kulatostí/kula­ťoučkostí něčeho dále NEZNÁMÉHO. ;) :)

Zkrátka když budu říkat „Podej mi takový to…, no to podlouhlé, ééé kovové, no to studené, to nééé, to menší, ne tak velké…“ je sice „úžasně popisná“ (co se vlastností týká), ale věřte mi, že MNOHEM LEPŠÍ a především EFEKTIVNĚJŠÍ je forma „Podej mi desítku klíč!“ :) A právě v tom čeština dalece zaostává za terminologicky mnohem bohatší angličtinou.

To, že angličtina „je přístavem“ pro cizí slova ale platí stejně i pro češtinu (a pro ČJ možná ještě více)!

Pamatuji na dobu, kdy mne učitelstvo pérovalo za používání „nesprávné terminologie“, když jsem urputně trval na užívání termínu:

JOYSTICK
místo
KŘÍŽOVÝ OVLADAČ

Blboučké snahy akademiků o počeštění/nah­razení pochopitelně nakonec NEVYHNUTELNĚ prohrály. Proč, to je zřejmé právě z mnou pod sebou řazeném výpisu termínů.

Stejně tak budu používat
„environmentální vztahy“
místo
„vztahy týkající se životního prostředí“ atd. atd.

Jazyk slouží ke KOMUNIKACI, nikoliv k tomu, aby učitelé měli více rafinované možnosti jak deptat žáky diktátem! A komunikace jako taková by měla být co nejefektivnjší, jasná a stručná. RYCHLOST sdělení/přenosu informace JE důležitá, ostatně z praxe víte sama, JAK MOC je např. důležitá rychlost stahování, že? (myslím downloadu – to je poznáka pro Keplera, jistě o5 myslí na kalhotky – CHLÍVÁK!! ;) :D :D) Vytvářet za každou cenu „nosočistopleny“ je pitomost – a i to jistě dobře víte. (pro jistotu, přeci jen jde o ČJ > https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/noso%C4%8Dis­toplena )

Přitom vůbec nemluvím o „závratné rychlosti“ reakcí těch, kteří by takové jazykové „zaobstarávání“ měli mít v popisu práce. PROČ se divit, že lidé používají termín „něco vygooglit“ (a KAŽDÝ tomu rozumí!) místo „něco vyhledat pomocí internetového vyhledávače“?

Navíc – co je ŠPATNÉHO na „opičení se“? U mne je to jeden z HLAVNÍCH principů přijatelné existenční funkčnosti – jakmile vidím, že někdo něco dělá LÉPE než já (stane se, no ;) :D), BEZ PRODLENÍ přijmu jeho postupy (alternativou je totiž stagnace vedoucí nevyhnutelně k úpadku)! Kdybychom tak povětšinou nejednali, tak byste coby žena možná dodnes „přežvykovala kůže“, aby nošení kožených oděvů bylo pohodlnější. Uznejte, že by to bylo DOST nepraktické. ;) Být „originální“ je zajisté žádoucí a cenná vlastnost, nicméně být originální za KAŽDOU CENU je HLOUPOST! :)

Závěrem – vyjádření „cizinců, kteří se k nám přišli učit češtinu/sloven­štinu“ jsou nepodstatná, jde POUZE o názor nepodložený ničím objektivním. Je to stejné, jako když se 2 chlapi porvou kvůli rozdílnému názoru, zda-li „jsou hezčí“ modrooké blondýny NEBO tmavooké černovlásky! OBA ze svého úhlu pohledu mohou „mít pravdu“, což ale nemění nic na tom, že jsou to OBA pitomci. ;) :D :D

led

nemôžem inák, než upresniť hádajúcich sa 2 chlapov a vás: Hezčí jsou modrooké rudovlásky na čiernobielej novinovej strane 🙂

led

Prečítam si to pred spaním. Je to straaaašne dlhé…

annas

Vím, že podobné otázky se zde objevily. Také jsem se vyjadřovala, ale neuvědomila jsem si, že „mateřský jazyk“ má svátek.