Avatar uživatele
Registrovaný

Smlouva na DPČ a nárok na podporu

Mam smlouvu na DPČ a dostala jsem vypoved kvuli nadbytecnosti,ale je psana jako ,ze ja zadam o ukonceni dohodou coz neni pravda.kdyz to podepíšu mám narok na podporu v nezaměstnanosti nebo ne?Pracovní poměr trval od 1.9.2012 do 31.1.2014

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

abys dostala podporu je úplně jedno jak jsi přišla o zaměstnání...jestli jsi odešla sama, nebo tě vyhodili (i podnikatel, co si sám zavře firmu můžer žádat o podporu)...podmínkou je jen, že jsi posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získal alespoň 12 měsíců důchodového pojištění...ovšem pokud podepíšeš ukončení dohodou, nebude ti muset zaměstnavatel vyplatit žádné odstupné, při "vyhození" z důvodu nabytečnosti ti ji dát musí...


Avatar uživatele

Nepodepisuj, pokud to uděláš spadneš s podporou jen na 45% svého průměrného výdělku. Jinak je to 55 procent první dva měsíce.Navíc bys nedostala odstupné. Pokud to vyhraješ, tak i po přihlášení na ÚP nebudeš dostávat podporu po dobu, kdy máš odstupné a až pak běží evidence s podporou.
Ve výpovědi musí být přesně specifikovaný důvod - ukončení pro nadbytečnost. Trvej na tom.


Avatar uživatele
Stříbrný

Martijo, motáte to Vy a častečně i odpovídající (každý trochu jinak).

V pracovně právní oblasti se slovem "smlouva" míní pracovní smlouva na dobu neurčitou nebo určitou s plným či zkráceným úvazkem. To není Váš případ.

DPČ (dohoda o pracovní činnosti) je dohodou o práci konané mimo pracovní poměr (ten vzniká jenom na základě pracovní smlouvy). Vaše zaměstnání není
pracovním poměrem.

DPČ lze ukončit dohodou nebo výpovědí. Výpovědní doba u DPČ činí 15 dnů
a začne běžet den po doručení výpovědi. Na výpověď DPČ se nevztahuje ustanovení o odstupném, takže doporučuji se se zaměstnavatelem dohodnout,
aby dal výpověď on Vám.

Pokud byste chtěla zaměstnavateli vyjít vstříc, trvejte na tom, aby v písemné dohodě uvedl vážný důvod podle zákona o zaměstnanosti.

Pro oba případy platí, že se pak podpora krátit nebude.

Viz zákon o zaměstnanosti, vážné důvody (§ 5 písm. c):
http://business.center.cz/…

---
Byl-li příjem z DPČ vyšší než 2.500 Kč měsíčně, byla jste v uplynulých dvou letech přes 12 měsíců důchodově pojištěna. Tzn., že splníte podmínku pro přiznání podpory.

Podpora se bude počítat z čistého průměrného příjmu.

Více informací k podpoře:
http://portal.mpsv.cz/…
Doplňuji:
Výše podpory v nezaměstnanosti:
v prvních dva měsíce 65 % průměrného čistého výdělku,
další 2 měsíce 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 %.

Podpůrčí doba se řídí věkem uchazeče:
do 50 let: 5 měsíců
do 55 let 8 měsíců
a nad 55 let 11 měsíců

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Martija37

Tak díky to mi stačí.Jenom mě zmátlo jak vedoucí napsala tu výpověd ,že vlastně žádám já a ne oni o tu dohodu.

Avatar uživatele

anonym

nedělej to, oni s tebou takto chtějí vyběhnout, nedají ti odstupné a ty přijdeš o plnou podporu na ÚP, budeš brát procentuální minimum.

Avatar uživatele
Registrovaný

Martija37

Aha a je jedno,že jsem tam nebyla na hlavní pp?Šéfka se mě jen ptala,jestli to chcu at mi tu výpověd pošlou z Prahy(centrála),nebo mi ji dají u nás a,že to vyjde na stejno.Tak jsem si říkala,že jsem ji asi nepochopila nebo co .Ale do práce jdu až v pondělí a papíry mám u sebe .A zjištuju co a jak teda.

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Viz má odpověď výše.
(Nenechte se zmást nepřesnými dřívějšími odpověďmi! V odpovědi uvádím i odkazy, kde se můžete dozvědět více. Pokud byste něčemu nerozuměla, ptejte se dál.)

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.