Kianga

Jaké jsou nevýhody DPČ pro zaměstnance v porovnání s pracovním poměrem?

Dobrý den, v lednu 2014 jsem ukončila rodičovskou dovolenou, jsem nahlášená na ÚP a mám možnost pol. úvazku na DPČ. Jaká je v tom pro mne nevýhoda před klasickým pracovním poměrem? Předpokládám, že výdělek bude cca 11000. Pokud chápu správně, z evidence ÚP budu vyřazená, ale co to ostatní, budu nemocensky, zdravotně i sociálně pojištěná? Děkuji.
Doplňuji:
Stingo, děkuji za odkaz. Tzn., že nejsou žádné nevýhody oproti pr. poměru co se týče daní, starobního důchodu, následné mateřské a pod?

Odpovědi
Stingo

Tady se o tom píše: http://jakpod­nikat.cz/doho­da-pracovni-cinnosti.php
Doplňuji:
Pokud bereš víc jak 2500 měsíčně, tak za tebe odvádí zdrav. a soc. pojištění.

da ny

DPČ je podobná pracovnímu poměru (doba určitá/ neurčitá, většinou na zástup). Bez nároku na odstupné a dovolenou. Je možné právo na dovolenou sjednat se zaměstnavatelem (uvést do textu smlouvy).
Pokud nenastala opět nějaká změna…

ivzez

Nevýhoda je v dovolené, kterou byste si musela v DPČ sjednat,
někdy bývá problematické uplatnění nároku na nemocenské.

Pro ten případ je dobré v DPČ sjednat pracovní dobu
nebo alespoň hodinovou odměnu.

Z hlediska důchodového pojištění se odpracovaná doba započte stejně,
jako v případě pracovní smlouvy – nejen pro nárok na důchod, ale i na případnou podporu v nezaměstnanosti.

marci1

Výpovědní lhůta je jen 15 dnů.