sowa

Kdy vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Přítel pobíral podporu do srpna 2009.Od září je zaměstnán do dnes a asi přijde o práci.Vznikne mu nárok na podporu? Kolik měsíců musí mít odpracováno od předchozí evidence na ÚP ?

Odpovědi
standa

Platí tyto podmínky:

  1. opakované čerpání podpory (během 3 let) může nastat jedině, když v prvním případě nebyla vyčerpána celá podpůrčí doba *) , protože nezaměstnaný nastoupil do práce
  2. jestliže uchazeč o zaměstnání získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění kratší než tři měsíce, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po ZBÝVAJÍCÍ část podpůrčí doby.
  3. jestliže uchazeč o zaměstnání získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění delší než tři měsíce, má nárok na podporu v celé nové podpůrčí době

*) podpůrčí doba
do 50 let věku – po dobu 5 měsíců
od 50 let do 55 let věku – po dobu 8 měsíců
nad 55 let věku – po dobu 11 měsíců

mojitek

nevim,jestli tomu dobre rozumim,ale jestli Vas pritel ukoncil evidenci na pracaku pred vic jak 1/2 rokem-pak byl zamestnan,tak narok na podporu MÁ