Avatar uživatele
Registrovaný

Dohoda nebo výpověď ?

Jsem po prac. úrazu (před rokem napadení spolupracovníkem). Nyní mně lékaři zakazují vykonávat mé povolání v důsledku prac. úrazu (psychické problémy). Mám sám ukončit prac. poměr nebo se raději nechat vyhodit od zaměstnavatele? Jaká je pro mě nejlepší varianta? Slyšel jsem, že snad mám nárok i na odstupné. Jak tedy postupovat?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,

podle §52 písm. d) zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
-Kdy nesmíte podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo pokud jste dosáhli na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, nebo dohodou z týchž důvodů, tak má zaměstnavatel právo dát Vám výpověď. A vy máte nárok na odstupné.

Ovšem zaměstnavatel se také může zprostit své odpovědnosti a to vzhledem k nedodržení bezpečnostních předpisů (§ 367 odst. 1, zák. č. 262/2006 Sb.,zákoník práce.)Poté na odstupné nárok nemáte.

Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek zjištěný podle zákoníku práce.


Zůstávám s pozdravem.
Doplňuji:
V případě rozvázání pracovního poměru z důvodu ust. §52 písm. d) zák. č. 262/2006 Sb. , zákoník práce, tedy kvůli zdravotním důvodům, pak máte nárok na nejméně _dvanáctinásobek_ průměrného výdělku jako odstupného.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

zkusil bych taky pres soud vymoct nejake bolestne na tom kdo vas napadl - kdyz vam tim vlastne znemoznil dale pracovat


Avatar uživatele
Stříbrný

pokud to bude odchod dohodou, nárok na odstupné nemáte, ale samozřejmě se můžete se zaměstnavatelem dohodnout...při výpovědi podané zamestnavatelem nárok na odstupné ze zákona máte...i když to vypadá, že je lepší se nechat vyhodit, nemusí to být vždy pravda...
odstupné se počítá z posledních výplat...takže pokud si vás zaměstavatel "nechá" než vás vyhodí a dá vám posledních pár měsíců mizerný plat, dostanete třeba méně, než když se s ním dohodnete předem na nějaké částce a odejdete sám...to už záleží na Vás, jak si to domluvíte


Avatar uživatele
Zlatý

Nemôže byť dohoda, musí! byť len výpoveď zo zdravotných dôvodov, pokiaľ zamestnávateľ nemá pre vás inú prácu zodpovedajúcu vašemu zdravotnému stavu a kvalifikácii.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.