LucieZas

Je nárok na podporu v nezaměstnanosti, když se pracuje na DPČ ? Předen děkuji za odpověd

Odpovědi
anonym

Od 1.1.2012 lze dohodu uzavřít na maximálně 300 hodin ročně. Pokud v některém případě zaměstnanec přesáhne příjem 10000,– Kč měsíčně, podléhá tento příjem dani ze ZČ a také odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, tak počínaje 1.1.2012, musíte mít na splnění podmínky ke získání nároku na podporu odpracovaných za dobu uplynulých 24 měsíců 12 kalendářních měsíců. Zde podle mého názoru dochází k rozporu – splnit podmínku odpracovaných 12 měsíců pouze prací na dohodu nelze.
Podkladem pro ÚP při hlášení se do evidence nezaměstnaných je Výpověď nebo Dohoda o ukončení pracovního poměru a Zápočtový list vyhotovený zaměstnavatelem, u nějž žadatel právě pracovní poměr skončil.
Podpora v nezaměstnanosti se vyplácí dle výpočtu vycházejícího právě z informací na ZL.
Zaměstnavatel zaměstnávající osoby na dohodu a brigádníky zápočtový list nevyhotovuje, ten je zpracováván mzdovou účtárnou při ukončení zaměstnání na hlavní pracovní činnost.
Můj závěr je, že nárok na podporu v tomto případě nevzniká, protože z titulu práce na DPČ nelze dosáhnout splnění podmínek pro její poskytnutí.

pusinka50

Očko si plete Dohodu o provedení práce a Dohodu o provedení činnosti. DPP se může dohodnout na max 300 hod v roce u 1 zaměstnavatele, DPČ se uzavírá na 80 hod měsíčně libovolně dlouhou dobu, třeba celý rok.
Je pravda, že příjmy z DPP do 10.000 Kč/měsíc jsou osvobozeny od plateb pojištění. A další pravidlo u DPP je, že když si uchazeč o zaměstnání vydělá více než polovinu minimální mzdy, tj. více než 4000 Kč, pak přijde o nárok na podporu. Takže pokud člověk pracuje na DPP a chce mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak si nesmí z DPP vydělat více než 4000 Kč.
Domnívám se, že DPČ má stejné podmínky, ale pozor, odvádí se z ní zdravotní i sociální pojištění.

fablen

jen dodatek: DPČ se uzavírá na polovinu pracovní doby zaměstnavatele. Pokud by měl běžnou pracovní dobu pro ostatní zaměstnance kratší (např. 6 h denně), pak DPČ se zaměstnancem může být uzavřena na max. 3 h denně.

patrikszo

ještě malý detail, ale důležitý: Pokud jste v edidenci NA úřadu práce, je pravda že si můžete na dohodu o provedení práce přivydělat již zmíněné 4 tisíce hrubého, ale za dny na které bude DPP uzavřena, Vám podpora v nezaměstnanosti nezálží, Pokud tedy pracujete tři dny a máte smlouvu na tyto 3 dny a nevyděláte si za ně více než 4 tisíce hrubého, dostanete za tyto tři dny výplatu a za zbylých 27 dní v měsíci podporu.pokud ale budete mít smlouvu na DPP od 1. do 30. tak i když budete pracovat jen 3 dny a vyděláte si do 4 tis. jhrubého, vaše podpora bude nula korun!!!