Anuket

Jak na opravdu měkké vepřové maso? (řízky)

Matně pamatuju na měkkounké vepřové řízky maminky i babičky, opravdu se rozpadaly na jazyku. S přítelem stále nemůžeme přijít na to kouzlo, ač snahy byly. Maso poctivě klepeme, krájíme proti vláknům, řízky smažíme velmi zvolna, pomalu. Netušíte ale někdo, jak dojít k takové měkkosti, aby se opravdu „rozpadaly“? Napadlo mě je v něčem naložit, maso obvykle po jednom dni, co je naložené krásně změkne, ale mám radši klasické „planější“ řízky.

Nemáte někdo, prosím, své fígle?

Díky za rady, Anuket
Doplňuji:
beer: O troubě jsem slyšela, ale spíše v tom, že zprudka osmahnu na pánvi (jen do jemného zezlátnutí strouhanky) a pak vložím na cca půlhodinku do čistého pekáčku a za 15 minut řízky obrátím. Zkusím to také, ale co si budeme povídat, je to čas navíc, když je rodina hladová. 🙂
Určitě zkusím váš recept, jen otázečka – kolik škrobu dáváte?

Nejlepší odpověď
briketka10

moje mamka jedině pekla řízky v troubě :)
na pánvi nikdy ..
byly více křehké 100% i bez nakládání ..
Doplňuji:
králičí řízečky od babičky neměly chybu
taky na plechu v dvojobalu, tak to dělaj
obě moje tety stejně i její polévku a buchty :))

Další odpovědi
Dochy

Ještě mně napadlo… na čem smažíte? Já používám sádlo, na oleji mi připadají takové… nanicovaté (suché a trochu bez chuti). Proti přepalování mezi řízky pár plátků z bramory (postupně vyměňovat) – po jemném osolení zároveň jako odměna pro kuchaře a pomocníky 😉

iceT

Když mám tuhé řízky i po smažení,stačí je strčit do trouby do pekáče a držet tak půlhodiny v teplejší troubě,ony změknou,vlivem tepla se ještě víc dodělají.Moje mamka řízky po osmažení napíchla po víc kusech na vidličku a přelila horkou až vařící vodou,dělám to taky,ale nevím k čemu je to dobré.Onehdy tady padla otázka,jak dodělat karbenátky,opravdu je stačí strčit to horké trouby. Já mám však ještě fígl-do výpeku po karbenátkách vliju trochu vody a rozpustím půlku bujonu,pak zakvedlám škrobem nebo hladkou moukou,a přeliju tím osmažené karbenátky v pekáčku a ještě tak půlhodiny peču v troubě-mouka\škrob udělají šťávu a karbenátky nejsou vysušené.
Doplňuji:
No a na řízky je základem dobré maso,žádné ze staré svině,pokud kupujete už nakrájené,tak to se mě nikdy nepovedlo řádně naklepat a řízek z toho byl vždy tuhý.Na řízek je dobré plecko nebo krkovice.Aspoň pro mě.Pokud je maso v celku,tak zaručeně měkké řízky budou z masa,na kterém jsou vidět jemná vlákna svaloviny,pro příklad uvedu panenku,(ale ne na řízek pochopitelně)ta má jemnou svalovinu,to není ani třeba naklepávat.

beer

Babička dělávala takové řízky na plechu v troubě.
To se mně ale nechce, tak naklepu, osolím, načesnekuju, naložím do osoleného vajíčka se škrobem a uzavřené nechám v lednici třeba několik dní. Pak to jen obalím ve strouhance a smažím. Sice se přímo „nerozpadají“, ale jsou šťavnaté a křehoučké ))
Doplňuji:
Jak to bylo s tou troubou, nevím. Já byl ještě klučisko, ale vím, že to bylo dlouho ))
Škrobu dávám na dvě vajíčka cca polévkovou lžíci (klidně vrchovatou) a cvrknu případně malinko vody. Má to být řídké,ono to do toho masa totiž dost vsákne a ve finále na tom pak krásně drží strouhanka. Klidně se dá přidat do vajíčka i koření podle chuti, musíš to vyzkoušet. V té lednici to mám klidně i týden, jenže tak, aby k tomu nemohl vzduch – např. v hlubokém talíři, přikryté menším mělkým a maso je už za syrova od podívání jiné, jen se směje ))
Vyzkoušej, uvidíš, že je to bašta. Při obracení do toho nepíchej, ať zůstane uvnitř škrobem uzavřená šťáva.

anonym

Je na to velice jednoduchý fígl. Na každý usmažený řízek dej do kastrolu kousek másla.
Také se dají smažit řízky tak, že do osoleného a opepřeného masa naklepeš pěstí strouhanku a teprve potom je obalíš v rozšlehaných vejcích. Jsou šťavnatější a křehčí než v klasickém trojobalu.

jaza

Všechny řízky, z vepřového nejlépe libovou krkovici, z kuřecího a krůtího nejlépe stehenní, vždy 1 nebo i 2 dny před pečení naložím do trošky oleje a posolím. Před naložením je mírně propíchám takovým jehlicovým sekáčkem. Dříve jsem je pekla v troubě v pekáči, přikrytém alobalem nebo poklicí, pak jsem je na chvíli odkryla. Nyní se mi snadněji pečou ve friťálu /nejlepší je řepkový olej/. Jsou křehoučké a šťavnaté.

tatanka

Zkuste po naklepání a osolení pokapat šťávou z čerstvého citronu, poté obalit a usmažit jak již bylo napsáno na sádle.

MichaelaKrat

Ahoj, já mám vyzkoušené, mít maso naložené přes noc den před smažením. Ještě jsou moc dobré když se dělají v troubě. To jsou řízky krásně měkoučké. Jinak mám odzkoušený tyto https://erecep­ty.eu/obracene-rizky/ výborné obrácené řízky. Recept stojí určitě za vyzkoušení