Agneta

Jsou obložené chlebíčky českou specialitou?

Mají také svou historii? Dáte jim předmost před hamburgery, pizzou atd?
A které obdobné speciality by se ještě daly cizincům doporučit?

Nejlepší odpověď
annas

Něco z historie chlebíčků.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/214563235­300025/

"Jednoho dne v roce 1916 dorazil do pražského lahůdkářství Jana Paukerta malíř Jan Skramlík a stěžoval si na jednohubky, které se v té době běžně podávaly k malému pohoštění. Prý jsou příliš titěrné a chtělo by to něco většího, tak na dvě tři kousnutí. Paukert mu tedy takovou „vícehubku“ připravil a s potěšením zjistil, že chutná i ostatním zákazníkům lahůdek.

Angličané ovšem tvrdí, že obložený chlebíček vynalezl roku 1733 lord Sandwich. Jako vášnivý karbaník prý nechtěl zbytečně vstávat od stolu, a tak když měl hlad, připravil mu sluha obložený chléb.

Francouzští historikové zase tvrdí, že obložený chlebíček uvedl do světa Napoleon, protože neměl čas k jídlu, a tak jedl nejraději chleby obložené masem a pokrmy již hotovými. "

Možná to byli již staří Římané, kteří si na chlebíčkách pochutnávali. Ale myslím si, že u nás jsou vedle vepřo-zelo-knedlo národním pokrmem ve studené kuchyní.

Je pravda, že v 90. letech, když zanikly mléčné jídelny, chlebíčky vymizely, vystřídaly je hot-dogy, hamburgery, pizzy. Ale Češi se vrátili ke stoleté tradici, k obloženému chlebíčku, výrobci rozšířili sortiment. Dnes je možné se bavit o tom, kde mají chlebíčky nejlepší.

Osobně upřednostňuji chlebíčky před uvedenými pochutinami. Co dalšího bych doporučila? Nic mě nenapadá.

Snad nebude někdo časem z Unie tvrdit. že je to jídlo nezdravé, nehygienické…

Další odpovědi
johana 56

Hamburgery a podobné nemusím,chlebíčky jsou česká klasika.
Nedávno jsem na doporučení kamarádky vyzkoušela pizza housky (pečivo domácí).Měly úspěch a jsou možné různé varianty

http://www.mi­mibazar.cz/re­cept.php?id=1070­29

Cizinci zatím nepohrdli pravou staročeskou svíčkovou,nebo kachnou pečenou na černém pivu s červeným zelím.

anonym

Něco jsem o nich našel.Dávám jim přednost určitě před hamburgery,jelikož hamburgery nejím a pizzu baštím občas,ta je dobrá a jsou tam věci,co mi jdou do krku.
http://www.ne­zoufalky.cz/cz/co-nas-bavi/oblozeny-chlebicek-zachovej-nam-cechum.html
Cizincům bych doporučil živáňskou pečeni.

zzzlatokopka

Prý je vynalezl nějaký lahůdkář v Praze, jsou určitě českou specialitou, raději mám pizzu:-)

Doporučit knedlovepřozelo, ale oni ti cizinci na to nejsou asi stavění, pak se nemůžou hnout:-DDD

gecco

Jsou…
Už jsem potkal ´pár´ cizinců, kteří naprosto nechápali, co to je…
😉
Jo – hambáče jím jen v případě nejvyšší nouze (tedy – pokud si je neugriluju sám), pizzu zase nejlépe v Itálii – takže obložené chlebíčky před tímhle mají přednost.
Na druhou stranu – ani ony nemají nejvyšší preference – vrámci studené kuchyně mám nejradši ´obloženou mísu´ (idálně maso s masem – od špeku přes slaninu a klobásky po třeba rostbíf).
😉