Žanett

Dobrý den chci se zeptat na pracovní úraz jak se vyplácí děkuji

Dobrý den chtěla jsem se optat já mám pracovní úraz.Jak to je se zaměstnavatelem jak mi má platit pracovní úraz . Já jsem v PN už od 22.srpna a něco mi platí sociálka a nic zaměstnavatel a já jsem měla ten dojem ,že to je tak ,že když mám pracovní úraz ,že mám pobírat 100% což znamená tolik kolik si vydělám měsíčně kromě příplatku a tak a na konci PN mi doplatí zpětně pojistku od zaměstnavatele­.A vlastně já jenom teďkon pobírám jen od sociálky a nevím jak to bude pak ,když ukončím PN jak to bude vyplacený a jestli budu mít těch ubec 100%. Děkuji za ochotu a za odpověď

Nejlepší odpověď
ivzez

Pracovní úraz se (ne)stává, nevyplácí se.
Vyplácí se bolestné a odškodnění, případně další nároky.

V době pracovní neschopnosti Vám v prvních 21 dnech náležela náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele a od 22. dne nemoci nemocenské (vyplácí OSSZ).

Doplatek rozdílu mezi nemocenským a průměrnou mzdou je plněním pojišťovny zaměstnavatele z povinného úrazového pojištění.

Pojišťovna plní až po skončení léčby (ne hned po skončení neschopenky).
Po dodání veškerých podkladů mápojišťovna lhůtu 60 dnů,
ale v obtížnějších případech to může trvat 90 i více dnů.

V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti můžete zaměstnavatele zkusit požádat o jednorázovou nebo opakovanou zálohu.

Ale moc šancí tomu nedávám: Zaměstnavatelé mívají obavy, že jim pak pojišťovna všechno nevyplatí. (Např. Kooperativa je známa tím, že se snaží plnění co nejvíce krátit.)

Kromě bolestného a odškodného budete mít nárok i na úhradu nákladů účelně vynaložených v souvislosti s léčbou. Vyžadujte a uchovejte potvrzení o platbách u lékařů, v lékárnách, potvrzení o doplatcích za léky, jízdenky z cest k lékařům, na rehabilitaci, …

ivzez

iceT,
považujete za vhodné vkládat sem komerční odkaz,
který navíc tazatelce neodpoví?

iceT

Považuju,nejsem jediná,kdo vkládá podobné odkazy,ve kterém se na svou otázku odpověď dozví,pokud si odkaz řádně přečte.Informací je v něm dost,ale nelze brát na všechno stejný mustr.