chroustika

Stal se mi uraz v pracovni dobe, ale ne pri vykonu prace. Mam pravo to chtit resit jako pracovni uraz?

Stal se mi uraz na pracovisti. Po vyrizeni reklamace (me) jsem si reklamacni listek nasla do satny. A beze svedku jsem pred prahem blbe doslapla na nohu, mam podvrtnuty kotnik. Ortezu na noze a min 14dni v prac. Neschopnosti. Vedouci oznamila, ze se to bude resit, ale ze jako pracovni uraz to nebude ze ji prijde podezrele ze jsem dostala na to ortezu a ze nemam svedky.Jak to tedy je? Jeste chci podotknout ze proskolena a podepsany BOZP nemam takze to vy mela byt vinna zamestnavatele ne?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Co je pracovní úraz definuje § 380 zákona č. 262/2006 Sb. Stručně – při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Takže pokud tě tam poslal nadřízený, tak to prac. úraz je. Pokud jsi tam šla „sama od sebe“, tak to prac. úraz není.
To, jestli jsi něco podpsala či nepodepsala, na kvalifikaci úrazu nic nemění. Problém z toho zaměstnavatel pochopitelně mít může, ale tobě to nijak nepomůže. Buď to bylo v souvislosti s prac. úkoly a prac. úraz to tedy je, nebo naopak. Podpis školení BOZP v tom nehraje roli.

Další odpovědi
anonym

v první řadě to musí být řádně zapsáno do knihy úrazů a pak ať vedoucí hlavně nezapomene na povinnosti vyplývající z BOZP.
pročti si toto:
http://www.bez­pecnostprace.in­fo/item/zaznam-o-pracovnim-urazu-hlaseni-zmen-a-zaznam-proti-opakovanemu-urazu
šatnu beru jako přímou souvislost s plněním prac.úkolů

nevím jak u vás, ale u nás ve firmě máme povinné školení BOZP pravidelně. myslím, že je to nově po dvou letech.

anonym

Tuto situaci jsem jako nepřímý účasník pr. úrazu zažil. Šli jsme na oběď, kamarád, zakopl, upadl a zlomil si nohu. Nedostal zaplaceno za pr. úraz, protože na oběď šel ve svém osobním volnu. V případě, že bys nesla lístek na šatnu na příkaz vedoucí, pracovní úraz by to byl!

anonym

Tady to máte vše popsané:
https://www.va­senaroky.cz/da­ta/uploadHTML/i­mages/Halo%20no­viny%20-%20pracovni%20uraz-001.jpg

ivzez

Proč jste si nesla reklamační lístek do šatny?
Šlo o lístek od Vaší reklamace (reklamovala
jste nějaký výrobek)?

Cestu z/do šatny lze posuzovat jako přímou souvislost
s pracovními povinnostmi, pokud se pro výkon nějaké
práce (nebo po jejím výkonu) musíte převléknout.

Pokud jste si chtěla uklidit lístek od své reklamace,
nejde o pracovní úraz.

lota

TAdy (v zákoně) je to popsáno celkem srozumitelně: http://zakony­.centrum.cz/za­kon-o-urazovem-pojisteni-zamestnancu/cast-1-paragraf-10 Asi záleží na okolnostech.