novinář

Je pravda když mi zaměstnavatel tvrdí že nemůžu opustit prostory provozovny v době zákonné 30-ti minutové pauzy?

Má pro toto tvrzení zaměstnavatel zákonnou oporu?
že nemůžu ani s kamarádem na lavičku před budovu ? Nebo na poštu která se nachází ve stejné budově jako provozovna atd… ?

Nejlepší odpověď
anonym

Komentář Zákoníku práce:
V komentáři k ZP je uvedeno toto: Problém opuštění pracoviště v době přestávky nelze vykládat jednoznačně. Nemá-li zaměst. zajištěno na pracovišti nebo v areálu jídlo, nelze tvrdit, že nemůže v době přestávky opustit pracoviště. V případech, kdy je stravování v areálu zajištěno, je možné, aby v pracovním řádu byl stanoven nebo v pracovní či kolektivní smlouvě sjednán zákaz opuštění pracoviště v době přestávky. Zejména v případech, kdy to vyžaduje bezpečnost práce, ochrana objektu nebo zařízení, charakter pracoviště, je možné připustit stanovení nebo sjednání zákazu opuštění objektu.
Také to má souvislost s pracovním nebo nepracovním úrazem. Pokud je oběd podáván v areálu a zaměstnanec např. uklouzne a zraní se – jde o pracovní úraz. Pokud jde mimo objekt – nejde o pracovní úraz.
Ještě je odkaz na jinou stránku http://www.du­.cz/33/opuste­ni-pracoviste-v-dobe-prestavky-na-obed-uniqueidgOkE4NvrWuN­ZvL02e7W1uoan­LbiEMlue/

Jenže všude se mluví o stravování.O ji­ných věcech ne, takže sám nevím.

Doplňuji:
Doplňuji.Ve všech zaměstnáních kde jsem pracoval, jsme v letních měsících normálně chodili ven svačit (ale bylo to na dvoře firmy, buď jsme si s dílny přinesli židle a nebo tam byly naskládané palety a na nic se sedělo) a nikdo nás za to nepopotahoval­.Mistři pouze říkali, že nesmíme opustit areál firmy, tedy jít za plot.

ivzez

Odpověď Anonyma ani článek na webu Du.cz z roku 2012 nejsou ve všem správné.

Pracovním úrazem je jenom pracovní úraz, ke kterému dojde při plnění pracovních povinností nebo v souvislosti s pracovními povinnostmi. Nikoliv úraz, ke kterému dojde v době přestávky na oddech a jídlo.

Zde by pravděpodobně nastupovala obecná odpovědnost zaměstnavatele
→ v případě, že by např. nebyla v pořádku podlaha a zaměstnanec by kvůli závadě zakopnul a přivodil si úraz. Ovšem o pracovní úraz by nešlo.

Další nesrovnalost v článku se týká umožnění stravování.
Umožnit stravování není totéž, jako stravování zajistit.
Stravenky jsou benefit, který zaměstnavatel poskytuje dobrovolně.