Avatar uživatele
Registrovaný

Pracovní úraz

Dobrý den!
V květnu minulého roku se mi stal pracovní úraz. Pracovní neschopnost jsem ukončila 31.1. tohoto roku, kdy jsem zároveň podala výpověď dohodou a od 1.2. jsem nastoupila do nového zaměstnání. Dorovnání mzdy mi však bude kráceno o 10% kvůli nějaké účasti na úrazu. Chtěla jsem se zeptat, jaký je termín vyplacení této částky a také jestli ji budu v daňovém přiznání za rok 2011 danit? Mám nárok v daňovém přiznání na vrácení slevy na poplatníka za období, kdy jsem pobírala nemocenskou? Také mě zajímá jaká je lhůta pro vyřízení posudku o bolestném a v jaké lhůtě je tato částka vyplacena? děkuji!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Vážené děvče! Tato stránka, na kterou jsi se obrátila,takové složité věci neřeší.Tady to je spíše o zábavě a problémech které,tak nějak jsme z hlavy + nějaká pomůcka vyřešit.Tvůj problém vyžaduje vzít do ruky Zákoník práce + další, a to nikdo neudělá.Kdyby to bylo tak jednoduché, tak my tady zlikvidujeme advokátní kanceláře.Opravdu, je to dotaz na advokáta a to ještě specialistu přes pracovní právo. Zvaž,zda to stojí zato, doba už je taková, že se odírá chudák a opeřenec se nechá uletět.


Avatar uživatele
Pokročilý

Dobrý den,
Zaměstnavatel u kterého se Vám stal úraz musí být ze zákona pojištěn. Tudíž škodu nahradí pojišťovna. Státní orgány jsou však z pojištění vyjmuty a hradí odškodnění z vlastního rozpočtu. Záleží, kde jste pracovala. Co se týče ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle Vás tzv. dorovnání mzdy je částka zdanitelná a tuto částku Vám již zdaněnou musí vyplatit zaměstnavatel prostřednictvím pojišťovny. Po ukončení léčení můžete požadovat bolestné, tedy nechat vyplnit posudek o bolestném a uplatňovat u zaměstnavatele. Částka bolestného je nedanitelná a tuto dostanete v plné výši, ve Vašem případě však krácenou o 10%. Částka Vám bude vyplacena opět zaměstnavatelem, který ji bude uplatňovat na pojišťovně. Záleží na pružnosti zaměstnavatele a pojišťovny.


Avatar uživatele
Zlatý

I.
"jaký je termín vyplacení tzv. dorovnání mzdy´..."
S: podle ustanovení § 193 ZP musí zaměstnavatel toto ´dorovnání´ vyplatit v nejbližším výplatním termínu poté, co mu byly předloženy všechny potřebné doklady..., podle mého názoru měl zaměstnavatel vyplácet celou mzdu (mínus 10%) už od července, kdy měl mít k dispozici všechny potřebné doklady
http://business.center.cz/…

II.
"...jestli tuto částku budu v daňovém přiznání za rok 2011 danit?"
S: NE !

III.
"Mám nárok v daňovém přiznání na vrácení slevy na poplatníka za období, kdy jsem pobírala nemocenskou?"
S: ANO, sleva na poplatníka se přiznává za celých 12 měsíců, nezávisle na době výkonu práce (viz ustanovení § 35ba/1.a s přihlédnutím k odstavci 3)
http://business.center.cz/…

IV.
"Také mě zajímá jaká je lhůta pro vyřízení posudku o bolestném"
S: tak tuto lhůtu neznám, ale po skončení nemoci bych dokrotům dal tak max. 2 měsíce a pak bych urgoval (nárok je promlčitelný až po 2 letech, takže je relativně čas :-)

V.
"...a v jaké lhůtě je tato částka vyplacena?"
S: viz odpověď na otázku I., tedy v nejbližším výplatním termíu po předání dokladů zaměstnavateli

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.