Pracovní úraz

Dobrý den!
V květnu minulého roku se mi stal pracovní úraz. Pracovní neschopnost jsem ukončila 31.1. tohoto roku, kdy jsem zároveň podala výpověď dohodou a od 1.2. jsem nastoupila do nového zaměstnání. Dorovnání mzdy mi však bude kráceno o 10% kvůli nějaké účasti na úrazu. Chtěla jsem se zeptat, jaký je termín vyplacení této částky a také jestli ji budu v daňovém přiznání za rok 2011 danit? Mám nárok v daňovém přiznání na vrácení slevy na poplatníka za období, kdy jsem pobírala nemocenskou? Také mě zajímá jaká je lhůta pro vyřízení posudku o bolestném a v jaké lhůtě je tato částka vyplacena? děkuji!

Odpovědi
Bičiště

Vážené děvče! Tato stránka, na kterou jsi se obrátila,takové složité věci neřeší.Tady to je spíše o zábavě a problémech které,tak nějak jsme z hlavy + nějaká pomůcka vyřešit.Tvůj problém vyžaduje vzít do ruky Zákoník práce + další, a to nikdo neudělá.Kdyby to bylo tak jednoduché, tak my tady zlikvidujeme advokátní kanceláře.Opravdu, je to dotaz na advokáta a to ještě specialistu přes pracovní právo. Zvaž,zda to stojí zato, doba už je taková, že se odírá chudák a opeřenec se nechá uletět.

slimaczek

Dobrý den,
Zaměstnavatel u kterého se Vám stal úraz musí být ze zákona pojištěn. Tudíž škodu nahradí pojišťovna. Státní orgány jsou však z pojištění vyjmuty a hradí odškodnění z vlastního rozpočtu. Záleží, kde jste pracovala. Co se týče ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti podle Vás tzv. dorovnání mzdy je částka zdanitelná a tuto částku Vám již zdaněnou musí vyplatit zaměstnavatel prostřednictvím pojišťovny. Po ukončení léčení můžete požadovat bolestné, tedy nechat vyplnit posudek o bolestném a uplatňovat u zaměstnavatele. Částka bolestného je nedanitelná a tuto dostanete v plné výši, ve Vašem případě však krácenou o 10%. Částka Vám bude vyplacena opět zaměstnavatelem, který ji bude uplatňovat na pojišťovně. Záleží na pružnosti zaměstnavatele a pojišťovny.

standa

I.
„jaký je termín vyplacení tzv. dorovnání mzdy´…“
S: podle ustanovení § 193 ZP musí zaměstnavatel toto ´dorovnání´ vyplatit v nejbližším výplatním termínu poté, co mu byly předloženy všechny potřebné doklady…, podle mého názoru měl zaměstnavatel vyplácet celou mzdu (mínus 10%) už od července, kdy měl mít k dispozici všechny potřebné doklady
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h1.aspx

II.
„…jestli tuto částku budu v daňovém přiznání za rok 2011 danit?“
S: NE !

III.
„Mám nárok v daňovém přiznání na vrácení slevy na poplatníka za období, kdy jsem pobírala nemocenskou?“
S: ANO, sleva na poplatníka se přiznává za celých 12 měsíců, nezávisle na době výkonu práce (viz ustanovení § 35ba/1.a s přihlédnutím k odstavci 3)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dprij/cas­t3.aspx

IV.
„Také mě zajímá jaká je lhůta pro vyřízení posudku o bolestném“
S: tak tuto lhůtu neznám, ale po skončení nemoci bych dokrotům dal tak max. 2 měsíce a pak bych urgoval (nárok je promlčitelný až po 2 letech, takže je relativně čas 🙂

V.
„…a v jaké lhůtě je tato částka vyplacena?“
S: viz odpověď na otázku I., tedy v nejbližším výplatním termíu po předání dokladů zaměstnavateli

Honzyn14

V nedávné době jsem bohužel také musel řešit jeden pracovní úraz, naštěstí se nestal mně, ale kolegovi na stejné směně. Skutečně hodně nám v tu chvíli (kromě lékárničky 😁) pomohl článek na webových stránkách https://www.ar­don.cz/clanek/164/ja­ka-prava-a-povinnosti-ma-zamestnanec-a-zamestnavatel-u-pracovniho-urazu , kde je podrobně popsáno co pracovní úraz je a co naopak není 😉