Pracovní úraz

mám kromě svého zaměstnání dvě práce na dohodu o pracovní činnosti,najedné jsem utrpěla pracovní úraz a zajímá mě jak mám chápat následující a jak mám uplatnovat úrazový příplatek v ostatních zaměstnání.- Vykonává-li zaměstnanec více zaměstnání, z nichž vzniká účast na pojištění, náleží úrazový příplatek z každého takového zaměstnání, pokud byl zaměstnanec v souvislosti s poškozením zdraví uznán k výkonu takového zaměstnání dočasně práce neschopným. Obdobně se postupuje i při stanovení úrazového vyrovnání, úrazové renty a úrazové renty pozůstalého

Odpovědi
rosa

Jak si to vysvětluji já: účast na pojištění můžete mít ve více zaměstnáních, ale pouze tam, kde se Vám stal pracovní úraz tak nárokuje odškodné, ale práce neschopná jste s jednou neschopenkou všude. Snad jsem to já pochopila správně.

Jambalaya

To Rosa: To je nesmysl

Pro každého zaměstnavatele musíte mít neschopenku zvlášť, tedy jestli máte 3 zaměstnavatele, kde vám vznikl nárok na nemocenské dávky tak:

  1. musíte mít 3 neschopenky
  2. můžete se na to vykašlat, protože při DPČ není nutné naplnit pracovní úvazek, ale záleží na tom, co máte ve smlouvě. Pak dáte neschopenku pouze hlavnímu zaměstnavateli a z ostatních nic.

Co se týká úrazu, nedokážu přesně odpovědět, ale nejlepší bude, když se dotážete na příslušné sociální správě, týká-li se to i ostatních zaměstnavatelů. Dále se můžete zeptat na Kooperativě, tam jsou centralizovaná pojištění pracovních úrazů a určitě vám fundovaně odpoví.

slimaczek

S neschopenkou to bylo už řečeno výše. Co se týče odškodnění za pracovní úraz, vaší povinností je úraz oznámit tomu zaměstnavateli, u kterého se vám úraz stal. On má povinnost úraz zaevidovat a sepsat s vámi záznam o úrazu. Odškodňovat vás bude rovněž ten zaměstnavatel, u kterého úraz vznikl.Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen být pojištěn proti škodám vzniklým pracovním úrazem.(pojišťovna Kooperativa) Tudíž odškodnění bude zaměstnavatel řešit přes pojišťovnu. Máte nárok na odškodnění bolestného, náhrady ušlého výdělku po dobu pracovní neschpnosti, nákladů spojených s léčením a věcné škody. Postup by měl být asi následovný:
U bolestného vám vyplní ošetřující lékař posudek o bolestném, kde vaše zranění oboduje určitým počtem bodů dle tabulek uvedených ve vyhlášce. (1 bod = 120 Kč.) Tento posudek předáte zaměstnavateli u kterého se vám uraz stal. Dále vám mzdovka tohoto zaměstnavtele vypočítá ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu, že máte více zaměstnavatelů, musí si vyžádat výši vašeho průměrného výdělku od ostatních zaměstnavatelů. Z průměru těchto výdělků vypočítá výši náhrady ušlého výdělku a tuto bude uplatňovat na pojišťovně. Dále můžete uplatňovat náhradu za náklady spojené s léčením tzn. doložit stvrzenky o případných platbách u lékaře, doplatky za léky a pod. Pokud vám vlivem úrazu vznikla i nějaká věcná škoda můžete uplatňovat i tuto škodu. Bolestné, náklady na léčení a věcná škoda vám musí být vyplaceny v plné výši a náhrada ušlého výdělku se vám zaúčtuje do výplaty neboť se jedná o zdanitelnou náhradu. Jakým způsobem zaměstnavtel vyplatí ušlý výdělek záleží na něm. Je možné, aby vám zaměstnavatel při delší pracovní neschopnosti dorovnával plat a částky, které vám vyplatil si poté z ušlého výdělku, který obdrží od pojišťovny si následně odečte.
Shrnuto – odškodnění požadujte na zaměstnavateli u kterého s vám úraz stal a on by se měl o ostatní postarat.