kia

Jak se krátí dovolená při dlouhodobější nemocenské?

Nejlepší odpověď
cochee

Kura samozřejmě lže, dovolenou může zaměstnavatel zaměstnanci krátit za nemocenskou, která ovšem není způsobena nemocí z povolání nebo pracovním úrazem. Za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů se krátí zaměstnanci dovolená o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu. I při krácení dovolené musí být zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, poskytnuta dovolená alespoň v délce 2 týdnů. Dovolená se krátí pouze v příslušném kalendářním roce, ve kterém vznikly důvody pro krácení, nelze je přenášet do dalšího roku.

Dopl.:
Jéžíškunakřížku… Kura, tak ty neznáš z vlastní zkušenosti delší nemocenskou než 3 měsíce a proto delší nemůže existovat, jo? Otázka je položena naprosto jednoznačně, existuje-li totiž nějaké krácení dovolené při nějaké hraniční a delší době nemocenské. Tazatel nemá na mysli nemocenskou delší než 5 měsíců – prostě nějakou délku nemocenské, po jejímž překročení nastává krácení dovolené. To, že si ty myslíš, že maximální doba nemocenské je 3 měsíce, není relevantní.

Zdroj: http://www.mpsv­.cz/ppropo.php?ID=IP­B046

Další odpovědi
anonym

Kura odpovídá špatně.
Má odpověď je převzata.
• za prvních 100 zameškaných směn musíte zaměstnanci zkrátit dovolenou o 1/12,
• za každých dalších celých 21 zameškaných směn zkrátíte zaměstnanci dovolenou vždy o 1/12.
Pokud však byl u vás daný zaměstnanec zaměstnán po celý kalendářní rok, musíte mu poskytnout dovolenou alespoň v délce 2 týdnů.

Dej si do Google DOVOLENÁ A DLOUHODOBÁ NEMOCNOST a vyjede ti spousta článků o tom.

Kura

Nijak.
Neodpovídám špatně a nelžu.
Otázka není podrobnější a tudíž nemůžu předpokládat, že tazatel má na mysli nemoc nad 5 měsíců. Tím samozřejmě ani netuším, kde další dva přispěvatelé k takovému úsudku přišli, asi mají telepatické smyslové vnímání, já ne. Pro mě je dlouhodobá pracovní neschopnost max 3 měsíce, dlouhodobější neznám z vlastní zkušenosti.