Vendoli136

Pracovní úraz

Dne 21.5.2012 měl manžel pracovní úraz.Zlomil si ruku v lokti.Zakopl o palety,když šel pomoci svému kolegovi,který na něj volal,aby mu pomohl založit folii do stroje.Palety,které sloužily jako náhradní schodiště měly být již delší dobu vyměněny za železné schody.Dnes je 24.5.2012.Nikdo s manželem ještě nesepsal protokol o úrazu.Manžel má obavu,že firma u které pracuje bude mít zájem,aby nebyl tento pracovní úraz uznán jako pracovní a manžel hodnocen za Hrubé porušení pracovní kázně,protože v tu chvíli byl na jiné hale i přesto,že má jako manipulant a řidič vysokozdvižných zařízení volný pohyb po celém komplexu.Zajímalo by mě,jak rychle musí být sepsán protokol o úraze,jestli jej manžel musí podepsat ihned po předložení k podpisu,nebo má právo rozhodnout se co podepisuje-např.24.hodin.Dále by mě zajímalo,zda má nárok na plnou nemocenskou a platbu za pracovní úraz i kdyby mu firma prokázala porušení kázně.

Nejlepší odpověď
anonym

Pracovní úraz řeší § 105 zákoníku práce. Zde je v bodě 3 uvedeno, že při nemocenské trvající déle než tři dny nebo úmrtí zaměstnance je zaměstnavatel povinen do pěti dnů od oznámení o pracovním úraze provést záznam o pracovním úraze a vést o něm dokumentaci.
Zaměstnavatel v tomto případě zřejmě čeká na splnění podmínky – t.j. dobu léčení.
Porušení pracovní kázně s touto problematikou přímo nesouvisí. Zde není proč uvažovat, zda má volný pohyb po celém komplexu. Důležitou skutečností bude posouzení, zda se v místě úrazu vyskytoval při plnění pracovních povinností. Pokud existuje zápis o tom, že úraz se stal v místě, kde nebyla zaměstnavatelem dodržena podmínka vyplývající ze zápisu BOZP a nebyla provedena oprava za železné schodiště, obávala bych se spíše o to, že problémy s tím bude mít zaměstnavatel.

Další odpovědi
mosoj

Důležité je aby na marodním lístku bylo od lékaře napsáno že se jedná o pracovní úraz.
Ostatní je věcí šetření příslušného IBP, pokud nemají bezpečnostního technika ve firmě.
Povinost zaměstnavatele sepsat protokol vyplývá ze zákona ať úraz způsobil kdokoliv.

Povinnost sepsat protokol zaměstnavatelem je ihned kdykoliv je to možné nejdéle asi do týdne (ono se to měnilo). Tady si nejsem jist.

Upozorňuji že je velmi významné pro pracovníka jestli bylo provedeno pravidelné školení OBP zaměstnavatelem. Musí to být prokazatelné , tedy datumem a podepsáním pracovníka. Pokud toto organizace nemá provedeno je vždy prohrávající.Pokud se zaměstnavatel nebude mít k sepsání protokolu, doporučuji se obrátit na ten IBP příslušný k místu zaměstnavatele.¨
Upozorňuji že v dnešní době se každy, byť opravněný spor se zaměstnavatelem, dříve nebo později obrátí proti zaměstnanci.

slimaczek

V první řadě je zaměstnavatel povinen zapsat úraz do knihy úrazů. Záznam o úrazu zaměstnavatel sepisuje tehdy, přesáhne-li doba pracovní neschopnosti dobu delší jak 3 kalendářní dny. Záznam o úrazu musí být vyhotoven do pěti pracovních dnů od chvíle, kdy se o úrazu dozvěděl. Povinností zaměstnavatele je též provést vyšetření příčin a okolností úrazu a pokud je to možné tak za účasti poškozeného zaměstnance. Jeden výtisk záznamu o úrazu musí zaměstnavatel předat poškozenému. Další povinností zaměstnavatele je zaslat záznam o úrazu příslušným orgánům (OIP, zdravotní pojišťovna poškozeného, pojišťovna, u které je zaměstnavatel pojištěn apod.) To je rovněž lhůtováno, do pátého dne následujícího měsíce, v tomoto případě do 5.6.2012.
Z toho, co uvádíte je zřejmé, že se jedná o pracovní úraz. Pracovní úraz nelze uznat v případech, pokud se stane v souvislosti např. se stravováním, nebo při cestě do zaměstnanání a zpět. V tomto případě je zaměstnavatel povinen úraz zaznamenat, sepsat záznam o úrazu a prošetřit příčiny a okolnosti úrazu. Pokud by šetřením zjistil porušení nějakých předpisů ze strany zaměstnance, může se zčásti zbavit odpovědnosti za škodu a náhradu škody za pracovní úraz poměrně krátit. Z vašeho popisu vyplývá, že zřejmě nebylo ze strany zaměstnavatele vše v pořádku tak jak mělo být (palety jako schody?) a nebyla řádně zajištěna bezpečnost zaměstnanců. Ale nemohu posoudit. Proto možná zaměstnavatel bude dělat tzv. „mrtvého brouka“.
Pokud manžel oznámil ošetřeujícímu lékaři, že se mu stal pracovní úraz, lékař musí vyznačit úraz na doklad o pracovní neschopnosti. Tím pádem informace pro zaměstnavatele.
Na závěr: Doporučuji, přeptat se u zaměstnavatele, jak to s úrazem vypadá, a požádat o výtisk záznamu o úrazu. Pokud se bude zaměstnavatel všemožně bránit, uvedenou věc oznamte na příslušný oblastní inspektorát práce.

Michálek1245

Tohle je hodně složité, protože jako ty palety tam neměly co dělat a vlastně zaměstnanec tam tím pádem taky neměl co dělat. Na druhou stranu to není odškodnění pracovního úrazu s následkem smrti, takže nerozumím tomu, proč se kolem toho zaměstnavatel tak točí. Tak prostě zaplatí pár korun. Ono na tom odškodnění určitě nezbohatnete. 😉