Pracovní úraz - pokračování

To si právě myslím, že se z toho zaměstnavatel chce prostě vyvlíknout... Byl jsem v práci sepsat "protokol" a začali mi tvrdit, že to nebyl úraz jako takový, že to pojištovna neuzná. Bylo to tak, že mi ráno na koleno spadlo okno (vyrábíme plastová okna), chytal jsem ho, padalo a následkem té bolesti jsem zkolaboval, ztratil vědomí, a následně mi bylo hrozně zle, a to trvalo až do poledne, museli mě odvést domů, doma mi manželka zavolala záchranku. Dodnes se neví, čím to bylo. Chodím na různá vyš. a dozvídám se další nemoci, ale to je vedlější. Nyní koleno stále nemohu zatížit, takže do práce jít nechci, aby se zhojilo. Zaměstnavatel mi řekl, že mám vyšůrovat schody v domě a bude mi hej. No fakt přístup! Přejití do pracovní neschopnosti jsem samozřejmě odmítl, ale řekli mi, že to pojištovna stejně neuzná a že se klidně můžu soudit, ale nic nevysoudím. Fakt by bylo lepší kdybych okno pustil na zem a rozbilo se. Poradíte mi prosím, jak mam postupovat?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Dobrý den. Z toho co uvádíte, je zřejmé, že k úrazu došlo při plnění pracovních úkolů, tudíž se jedná o pracovní úraz. Vaší povinností je vzniklý úraz oznámit, což jste také učinil. Povinností zaměstnavatele je, zapsat uvedený úraz do knihy úrazů, v případě vzniku pracovní neschopnosti delší jak 3 dny je zaměstnavatel povinen sepsat záznam o úrazu. Pokud tak zaměstnavatel neučinil jedná se o porušení zákoníku práce. V každém případě Vám náleží odškodnění za vzniklý pracovní úraz a to bolestné, ušlý výdělek po dobu pracovní neschopnosti, náklady spojené s léčením a věcnou škodu. Co se týče výše bolestného, toto Vám určí ošetřující lékař, který Vaše zranění oboduje patřičným počtem bodů (1 bod = 120 Kč). Ušlý výdělek činí rozdíl mezi nemocenskou dávkou, kterou pobíráte v době pracovní neschopnosti a výší mzdy, kterou by jste pobíral v případě, že by jste docházel do zaměstnání. Náklady spojené s léčením obsahují finanční náklady, které jste vynaložil v době léčení v souvislosti s úrazem (doplatky léků, úhrada za pobyt v nemocnici apod.) Pokud vám vznikla i nějaká věcná škoda (např. rozbité brýle, poškozený oděv apod.) můžete i tuto nárokovat. Pokud zaměstnavatel s Vámi nekomunikuje podejte mu písemnou žádost o odškodnění.
http://www.vzory-online.cz/…
Pokud ani na toto zaměstnavatel nebude reagovat, obraťte se se stížností na příslušný oblastní inspektorát práce. Ten Vaší stížnost prošetří a věřím, že ve Váš prospěch.

Zdroj: http://www.firm4y.cz/data/modu les/download/1194782969_%C5%BD %C3%81DOST%20ZAM%C4%9ASTNANCE% 20O%20OD%C5%A0KODN%C3%89N%C3%8 D%20PRACOVN%C3%8DHO%20%C3%9ARA ZU.doc.

Další odpovědi:

Zlatý

Navazuji na svoji předchozí odpověď (viz zdroj) a doporučuji jediné, abyste navštívil advokáta, který erudovaně posoudí okolnosti, které by teoreticky mohly zaměstnavatele zprostit odpovědnosti (viz ustanovení § 191 zákoníku práce)
http://business.center.cz/…

Pokud k advokátovi z různých důvodů jít nechcete, tak rezignujte a učiňte co vám zaměstnavatel navrhuje. Sám totiž nebude schopen ustát jeho argumentaci.

Ještě zvažte jednodušší věc, než-li návštěvu advokáta, a to oznamte zaměstnavateli (nejlépe písemně), že celou agendu předáte Oblastnímu inspektorátu práce, který posoudí do jaké míry zaměstnavatel porušil pracovně-právní předpisy, zejména pak zákoník práce..., zkuste to, třeba se zaměstnavatel lekne.

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ pracovni-uraz-6

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.