co znamenají barvy na olympijských kruzích?

prosím,co znamenají barvy na olympijských kruzích?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

  • modrý kruh symbolizuje Evropu a je vlevo nahoře, nejblíže žerdi.
  • černý kruh symbolizuje Afriku a je vedle modrého, ve středu vlajky.
  • červený kruh symbolizuje Ameriku a je vedle černého.
  • žlutý kruh symbolizuje Asii a propojuje modrý a černý kruh
  • zelený kruh symbolizuje Austrálii a Oceanii a propojuje černý a červený kruh.

Další odpovědi
standa

Měl bych jiný význam 🙂

Baron de Coubertin vysvětlil podobu vlajky a význam zobrazených symbolů takto:

„Olympijská vlajka má bílé pozadí s pěti protínajícími se kruhy uprostřed: modrým, žlutým, černým, zeleným a červeným. Tato podoba je symbolická; reprezentuje pět kontinentů spojených olympijskou myšlenkou, přičemž těchto šest barev se objevuje na všech národních vlajkách současnosti.“ (1931)
Textes choisis II, p.470.

Přestože baron de Coubertin očividně vnímal KRUHY a BARVY jako dva nezávislé symboly a MOV výslovně uvádí, že žádný z kruhů nereprezentuje konkrétní kontinent, stále některé zdroje uvádí seznamy významů barev.

Ten význam kruhům přisoudili lidé až později. Není známo, proč si vybral právě tyhlety barvy, asi proto, že se jedná o základní barvy. V každém případě spojení kruhů vypovídá o lidské jednotě a vzájemnosti.

panenka

Modrá barva znamená-EVROPA
ŽLUTÁ barva znamená-ASIE
ČERNÁ barva znamená-AFRIKA
ZELENÁ barva znamená-OCEÁNIE
ČERVENÁ barva znamená-AMERIKA

Zdroj: http://absolven­ti.gymcheb.cz/2008/lu­hanca/vos_vyz­nam_barev.html

Nikuška

jojo přesně jak to vylíčil pán tady :). Mě to taťka vysvětloval nedávno :D :)

md.1893

Barvy představují lidi a modrý oceán

  • Modrá – Oceánie
  • Žlutá – Asie
  • Černá – Afrika
  • Zelená – Evropa
  • Červená – Amerika

Barvy představují lidi a řeckou vlajku

  • Modrá – Evropa
  • Žlutá – Asie
  • Černá – Afrika
  • Zelená – Oceánie
  • Červená – Amerika