zzzlatokopka

V jakém pracím prostředku perete softshellové oblečení?

Určitě použiju program pro jemné praní, jen nevím, kolik otáček??? Dáváte aviváž? Jedná se o bundu Columbia.

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Nejlepší odpověď
briketka10

Softshell vyprat a vymáchat, neždímat.
Perte vždy podle instrukcí od výrobce. Softshellové bundy většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Bundy je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil. Pokud to výrobce nedovolí, bundu neždímejte a nesušte v sušičce.
http://www.lo­ap.cz/clanek-jak-prat-softshell-a-pecovat-o-nej-34.html
Doplňuji:
nikdy neodstřeďuj ani na nízký otáčky
budeš mít z bundy žvanec a nikdy ji
nebudeš nosit..
můžeš ji v případě pochybností dát
do čistírny vyčistit..

Další odpovědi
gecco

Zásadně bez aviváže…!
Pokud je to doté vlákno, aviváží je prakticky nevratně degraduješ…
😉
Peru je (softshell, windstopper, polartec; ale i merino, moiru, klimatex, membrány) v mýdle (mýdlové vločky, nastrouhaný ´jelen´…) s trochou sody. A peru je v ´pytlíčkách´, ať se zbytečně nešoupou.
Pokud odstřeďuju, pak na nízké otáčky – ale není to potřeba, tohle poměrně rychle odkape na sušáku (nechávám nad vanou).
😉

hanny 2

Momentálně peru v Perwol gelu,moje pračka (AEG) si počet otáček určuje podle programu sama a aviváž nepoužívám,protože rozvolňuje švy,tím pádem by se mi oblečení deformovalo.

ReHu

Na jemné prádlo, šetrný program a nízký počet otáček.
Aviváž lze nahradit trochou octa s vodou 1:1.
Aviváž nemá za účel pouhé navonění, je užitečná také v odstranění elektrostatického náboje a srovnává pH po praní.

JájsemRaibek

Zlatokopko, to neřeš, peru když už teda peru tak, že to dám do pračky, modráky, ponožky, nějaký to tričko, hodím tam kapsli a zapnu to. Jestli je to soft nebo co to je mi celkem fuk.
Jo, ale jak to vidí manželka, jdou na ni mdloby. Ale nevím proč, pračka na 5 kilo, tak co, naplním ji ne.

anonym

Nemám takový hadry,vše peru v normálním prášku a rozdíly nehledám.
Nejsem náročný na nějaký aviváže,nepoužívám je ,k čemu to je?Je to jen vyhazování peněz,když si neumíš prádlo ovonět sama třeba levandulí.

zzzlatokopka

A jakou teplotu? 30?

gecco

Teplotu dávám 40°C…

zzzlatokopka

Mám doma růžový Woolite, co myslíte? Mám strach hlavně o ten vodní sloupec.

gecco

Neznám Woolite, takže nevím…
😉
Ale vodní sloupec (kolik to má – 700?, 1000?) je otázkou způsobu tkaní (předpokládám, že softshell nemá membránu) vrchní vrstvy a u softshellu nemá smysl se jím nějak zvlášť zabývat (to je jen tak na mrholení, stejně nemá lepené švy, ne?)

zzzlatokopka

Sloupec je 8000 a prodyšnost myslím 5000.

gecco

O 8000 si může softshell nechat zdát – to by mne docela zajímala metodika měření…
😉
Můžeš si to snadno vyzkoušet – vezmi si pruhlednou trubku, dolní konec podlož tou bundou (na hladké podložce, třeba stole) a pomalu (opravdu pomalu, nejlépe po stěně) lij do trubky vodu – uvidíš, při kolika mm začne tkanina nasákat a prosakovat.
😉
Reálně (za provozu) – tyto bundy jako nové vydrží cca mrholení, už při slabém dešti navlhají – a to ať je pereš nebo nepereš. Časem pak, protože dojde k narušení struktury povrchu (běžným nošením – natahováním a krčením) a nejsou ´vodotěsné´ už ani proti mrholení – to je běžné.
Tady ty softshelly jsou dobré jako windstoppery.
😉
Takže o „vodní sloupec“ se bát nemusíš…
😉