Avatar uživatele
zzzlatokopka

V jakém pracím prostředku perete softshellové oblečení?

Určitě použiju program pro jemné praní, jen nevím, kolik otáček??? Dáváte aviváž? Jedná se o bundu Columbia.

Všem předem děkuji za odpovědi:-)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, hanny 2, briketka10, marci1, gecco před 3253 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

Odpoveď byla označena jako užitečná

Softshell vyprat a vymáchat, neždímat.
Perte vždy podle instrukcí od výrobce. Softshellové bundy většinou snesou praní do 40° C, ale přikláníme se spíše ke 30° C a šetrnému praní. Bundy je vhodné dobře vymáchat, aby se prací prášek skutečně dobře odstranil. Pokud to výrobce nedovolí, bundu neždímejte a nesušte v sušičce.
http://www.lo­ap.cz/clanek-jak-prat-softshell-a-pecovat-o-nej-34.html
Doplňuji:
nikdy neodstřeďuj ani na nízký otáčky
budeš mít z bundy žvanec a nikdy ji
nebudeš nosit..
můžeš ji v případě pochybností dát
do čistírny vyčistit..

Upravil/a: briketka10

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzlatokopka Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Zásadně bez aviváže…!
Pokud je to doté vlákno, aviváží je prakticky nevratně degraduješ…
😉
Peru je (softshell, windstopper, polartec; ale i merino, moiru, klimatex, membrány) v mýdle (mýdlové vločky, nastrouhaný ´jelen´…) s trochou sody. A peru je v ´pytlíčkách´, ať se zbytečně nešoupou.
Pokud odstřeďuju, pak na nízké otáčky – ale není to potřeba, tohle poměrně rychle odkape na sušáku (nechávám nad vanou).
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
hanny 2

Momentálně peru v Perwol gelu,moje pračka (AEG) si počet otáček určuje podle programu sama a aviváž nepoužívám,protože rozvolňuje švy,tím pádem by se mi oblečení deformovalo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Na jemné prádlo, šetrný program a nízký počet otáček.
Aviváž lze nahradit trochou octa s vodou 1:1.
Aviváž nemá za účel pouhé navonění, je užitečná také v odstranění elektrostatického náboje a srovnává pH po praní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JájsemRaibek

Zlatokopko, to neřeš, peru když už teda peru tak, že to dám do pračky, modráky, ponožky, nějaký to tričko, hodím tam kapsli a zapnu to. Jestli je to soft nebo co to je mi celkem fuk.
Jo, ale jak to vidí manželka, jdou na ni mdloby. Ale nevím proč, pračka na 5 kilo, tak co, naplním ji ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nemám takový hadry,vše peru v normálním prášku a rozdíly nehledám.
Nejsem náročný na nějaký aviváže,nepoužívám je ,k čemu to je?Je to jen vyhazování peněz,když si neumíš prádlo ovonět sama třeba levandulí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zzzlatokopka

A jakou teplotu? 30?

před 3253 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Teplotu dávám 40°C…

před 3253 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzlatokopka

Mám doma růžový Woolite, co myslíte? Mám strach hlavně o ten vodní sloupec.

před 3253 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Neznám Woolite, takže nevím…
😉
Ale vodní sloupec (kolik to má – 700?, 1000?) je otázkou způsobu tkaní (předpokládám, že softshell nemá membránu) vrchní vrstvy a u softshellu nemá smysl se jím nějak zvlášť zabývat (to je jen tak na mrholení, stejně nemá lepené švy, ne?)

před 3253 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzlatokopka

Sloupec je 8000 a prodyšnost myslím 5000.

před 3253 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

O 8000 si může softshell nechat zdát – to by mne docela zajímala metodika měření…
😉
Můžeš si to snadno vyzkoušet – vezmi si pruhlednou trubku, dolní konec podlož tou bundou (na hladké podložce, třeba stole) a pomalu (opravdu pomalu, nejlépe po stěně) lij do trubky vodu – uvidíš, při kolika mm začne tkanina nasákat a prosakovat.
😉
Reálně (za provozu) – tyto bundy jako nové vydrží cca mrholení, už při slabém dešti navlhají – a to ať je pereš nebo nepereš. Časem pak, protože dojde k narušení struktury povrchu (běžným nošením – natahováním a krčením) a nejsou ´vodotěsné´ už ani proti mrholení – to je běžné.
Tady ty softshelly jsou dobré jako windstoppery.
😉
Takže o „vodní sloupec“ se bát nemusíš…
😉

před 3252 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek